8 Błędów Video Marketingu

8 błędów video marketingu

W poprzednich artykułach poruszałem istotę video marketingu i jego znaczącej roli w działaniach marketingowych Twojego przedsiębiorstwa. To prawda, video marketing daje pozytywne następstwa. Należy jednak pamiętać, że sam fakt stosowania video marketingu nie wystarczy. Musisz jeszcze robić to dobrze, wystrzegając się kilku podstawowych  błędów. Dlaczego? Zły marketing video sprawia, że zamiast spodziewanych korzyści, Twoja firma doświadczy negatywnych skutków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w dzisiejszym artykule przedstawię Ci kilka najczęstszych błędów pojawiających się podczas wykorzystywania video marketingu, a także sposoby na ich rozwiązanie. Dzięki wyeliminowaniu ich, Twoje działania video marketingowe będą wyjątkowe skuteczne oraz efektywne.

#1 – Marketing video na szybko

Stworzenie video po to tylko, aby było – to zdecydowanie zły pomysł. Nie wystarczy, że będzie. Ważne, aby zostało zrobione dobrze i w jak najbardziej profesjonalny sposób. Dlatego też, wszelkie realizacje pomysłów o własnym video, musisz starannie zaplanować. Przygotuj się odpowiednio: zadbaj o sprzęt, plan konkretnych kroków oraz dobór właściwych współpracowników. Pośpiech nie jest wskazany. Wyznacz sobie również jasno zdefiniowany cel oraz nakreśl treść, którą chcesz przekazać. Niezwykle przydatne może być ułożenie konspektu wypowiedzi, który pomoże Ci w skutecznym zaprezentowaniu tego, co chcesz przekazać. Pomocny może się okazać trening wystąpień publicznych, taki jak Klub Storyteller, który prowadzi Piotr Pytel. Za naprawdę symboliczną opłatą można na nim pod szlifować swój warsztat. Bądź spokojny, trud oraz ciężka praca, zawsze są doceniane.

#2 – Nieprecyzyjna grupa docelowa

Tworząc materiały video, pamiętaj o tym, aby precyzyjnie określić swoją grupę docelową. Przecież nie kierujesz swojego przekazu do wszystkich, a do wybranego grona osób, prawda? Zdefiniuj jasno, kto jest odbiorcą Twojego komunikatu. Przeanalizuj oczekiwania odbiorców i staraj się je spełniać. Musisz bardzo dokładnie poznać potrzeby swoich klientów, a następnie odpowiedzieć na nie poprzez skuteczne video. Przybieranie zbyt szerokiego zakresu adresatów, może doprowadzić do sytuacji, w której Twój potencjalny klient stwierdzi, że przekaz, który tworzysz, nie jest skierowany do niego.

#3 – Filmy na YouTube – można więcej i lepiej!

Tworząc content video, analogicznie chcesz, aby trafiło ono do jak najszerszego grona odbiorców. Niektóre osoby same „strzelają sobie w kolano”, publikując swoje video tylko w jednym serwisie społecznościowym, np. YouTube. To zdecydowanie złe rozwiązanie. W dzisiejszych czasach potęga wszystkich social media jest niesamowicie duża.  Sam Facebook, w czerwcu 2015 roku mógł się pochwalić aż 968 mln użytkowników, którzy wchodzili na ten portal każdego dnia! Dlatego też, śmiało udostępniaj swoje materiały także w innych mediach społecznościowych (Facebook, Twitter oraz wiele innych), a z pewnością zaobserwujesz zdecydowanie lepsze statystyki oglądalności Twojej treści video. Nie odbieraj sobie szansy, którą masz na wyciągnięcie ręki.

#4 – Brak Call to Action

Pamiętaj o tym, aby nie zapomnieć o wezwaniu do działania. Wszyscy, którzy oglądają stworzone przez Ciebie video, to przecież Twoi potencjalni klienci. Subtelnie i delikatnie zachęć ich do kupna lub do odwiedzenia Twojej strony internetowej. Pamiętaj, aby call to action zastosować dwa razy. Pierwsze – na początku Twojego materiału video, a drugie na zakończenie. Dlaczego również na początku? To znakomite rozwiązanie w przypadku sytuacji, gdy któryś z widzów nie obejrzy video do końca. Pomimo tego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapamiętał Twoją firmę, gdyż wezwanie do działania umieścisz również na początku!

#5 – Zadbaj o właściwy tytuł!

Nawet najlepszy oraz profesjonalny materiał video nie będzie oglądany, jeśli nie stworzysz do niego wartościowego tytułu. Jeżeli Twojemu odbiorcy w wyszukiwarce YouTube, ukaże się szereg podobnych filmów pod względem tematyki, to jak myślisz, na który się zdecyduje? Oczywiście, że na ten, którego tytuł będzie najbardziej zachęcający. Pamiętaj, użytkownik przeglądając wyniki wyszukiwania, nie wie, co kryje się pod poszczególnymi rekordami, więc koncentruje się na tytule. Dlatego, pomyśl, co Twój widz może wpisać, jeżeli będzie chciał znaleźć Twój film. Dobry nagłówek powinien być intrygujący oraz zachęcić odbiorcę do kliknięcia (np. Jak zawsze tryskać motywacją niezależnie od sytuacji? (notabene polecam obejrzeć)). Pamiętaj także, aby spełniał zasady skutecznego pozycjonowania, zawierając w tytule odpowiednie słowa kluczowe. Nieodpowiedni tytuł to diametralne zmniejszenie liczby wyświetleń pod Twoim filmem, choćby nie wiadomo, jak wartościowy on był.

#6 – Opis oraz tagi – element kluczowy

Kolejne dwa istotne aspekty, bardzo często ignorowane przez twórców. Opis to świetne miejsce, aby przedstawić o czym będzie film, inteligentnie wplatając tam również słowa kluczowe. Dzięki temu, Twój materiał będzie zdecydowanie łatwiej odnaleźć. To również znakomita okazja, aby wypromować adres swojej strony internetowej czy linki do kanałów w mediach społecznościowych. Dlatego jeżeli posiadasz takowe profile, nie zwlekaj dłużej i umieść je w opisie swojego filmu, a na pewno tym samym zwiększysz ich zasięg.

W przypadku tagów, ponownie niezwykle istotne jest dobre przygotowanie. Im trafniejsze tagi, tym wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania. Jak je dobrać? W tym przypadku nie korzystaj z intuicji, a z odpowiednich narzędzi do tego przeznaczonych. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się różnorakie planery, dzięki którym wyszukasz słowa oraz frazy kluczowe, najlepiej pasujące do Twojego video. Będą one zdecydowanie bardziej skuteczne, niż gdybyś miał dobierać je sam. Szerzej na temat budowania zasięgu materiałów video, napiszę w jednym z kolejnych artykułów. Poniżej przykładowy zrzut ekranu ilustrujący narzędzie do planowania słów kluczowych:

Planner słów kluczowych

#7 – Skuteczny marketing video = regularny marketing video

„Nie od razu Kraków zbudowano” – wbrew pozorom, video marketing oraz polskie przysłowie, mają ze sobą wiele wspólnego. Dlaczego? Jeżeli chcesz, aby działania promocyjne były skuteczne, materiały video musisz publikować częściej, niż tylko jeden raz. Pojedynczy film za wiele nie zdziała. Oczywiście, częstotliwość wrzucania treści ustalasz sobie sam. Dlatego też, twórz wartościowe materiały video, dziel się nimi i cierpliwie czekaj na efekt.

#8 – Interakcja z widzami

Jeżeli pod Twoimi filmami zaczynają pojawiać się komentarze – bardzo dobrze. Dowodzi to, że zaczynasz zdobywać widzów. Nie oznacza to jednak, że w tym momencie kończy się Twoja praca. Wręcz przeciwnie. W miarę możliwości, staraj się odpowiadać na zamieszczone komentarze. Jeżeli są one negatywne, ale merytoryczne – ustosunkuj się do nich. Za pozytywne – podziękuj i zaproś do skorzystania z oferty. Zignorowanie komentarzy nie jest zbyt dobrym pomysłem, gdyż osoby komentujące, mogą wyrobić w sobie przeświadczenie, że lekceważysz i nie interesujesz się swoimi widzami.

Jak sam możesz zauważyć, tworzenie materiałów video w kontekście działań promocyjnych Twojej firmy to proces wymagający pewnej dyscypliny. Nie pozostaje Ci nic innego, jak przeanalizować swój content video pod względem błędów opisanych powyżej. Jeżeli którykolwiek z nich popełniłeś – wiesz już, jak go wyeliminować. Dzięki temu, Twoje działania video marketingowe będą zdecydowanie bardziej skuteczne oraz efektywne.

Bartłomiej Dusza

Autor: Bartłomiej Dusza

Kocham pisać i tworzyć, a z tekstem mam do czynienia praktycznie od zawsze. Thomas Edison kiedyś powiedział: "Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność" - myślę, że identyfikuję się z tymi słowami, chociaż mam dopiero 25 lat. Zawsze marzyłem o tym, aby swoją pracę traktować jako przyjemność. Bardzo się cieszę, że realizuję jedno ze swoich marzeń, co pozwala mi wkładać w to całe swoje serce oraz duszę.

W Doodle Wolf zajmuję się m. in. prowadzeniem bloga, obsługą social media, tworzeniem skryptów oraz zgłębianiem i poznawaniem tajników video marketingu.

W wolnym czasie prowadzę własnego sportowego bloga, piszę opowiadania oraz wiersze. Z wielkim zamiłowaniem oglądam także wszelkie wydarzenia sportowe, a nieustannie towarzyszy mi muzyka rockowa oraz klasyczna.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *