“Ubranie, które wybieramy musi być spójne z naszą rolą i tematem wystąpienia” – Wywiad z Aleksandrą Frątczak-Biś

aleksandra frątczak-biś

Dziś naszym gościem jest Aleksandra Frątczak-Biś. Osobistyka stylistka, szkoleniowiec, autorka książek, a także ekspert od kreacji wizerunku osobistego.

Z Aleksandrą Frątczak-Biś rozmawiamy na temat ubioru przed kamerą i podczas wystąpień.

Jak duże znaczenie ma obecnie kwestia ubioru przed kamerą? Powiedzmy, że nie jest to żaden publiczny występ, a video, które sami nagrywamy. Zwraca się na to dużą uwagę czy może nieistotne jest, jak się wygląda, a liczy się to, co się mówi?

Oczywiście, że istotne jest to, jak się wygląda! To pierwszy bodziec dla osoby, która włącza video. Podczas słuchania może nam się przyglądać bardzo dokładnie, dużo bardziej niż na żywo. My nie widzimy jej przyglądania się, więc może robić to do woli, każdy szczegół ma więc znaczenie.

A więc jak powinno się ubierać przy nagrywaniu swojego video? Jest na to jakaś złota uniwersalna metoda?

Są dwa aspekty tego tematu: nasz wizerunek oraz ubranie przyjazne kamerze. Ubranie, które wybieramy musi być spójne z naszą rolą i tematem wystąpienia. Jeżeli jesteśmy specjalistą od kredytów frankowych, poruszamy aspekty finansowe, koszula, a nawet marynarka i krawat nie będą uznane za sztywne. Jeżeli w krawat i marynarkę ubrałby się mężczyzna opowiadający o hodowli róż w ogrodzie, mógłby wypaść komicznie.

A co z tym ubraniem przyjaznym kamerze?

Nie wybierajmy bardzo błyszczących tkanin, lustrzanych ozdób czy cekinów. Ubrania w bardzo drobny wzór (krążki, kratka, nieregularne kształty) będą dawały wrażenie migotania. Jeżeli nagrywać będziemy w tzw. green boxie, nie ubierajmy się na zielono. Panie powinny zrezygnować z brzęczącej biżuterii w okolicy przypiętego mikrofonu. Szkła okularów mogą odbijać doświetlenie, więc też nie będą dobrym pomysłem.

Czy jest coś takiego, jak strój zbyt oficjalny?Powiedzmy, że przesadzamy z formalnym ubiorem i tym samym odbija się nam to czkawką?

Myślę, że znaczenie ma wykorzystanie video. Jeżeli umieszczamy film na YouTube, tam gdzie mogą zobaczyć je wszyscy, nawet bardzo poważne tematy nie wymagają formalnego stroju. Gdy video jest skierowane do konkretnej grupy docelowej, warto dobrać strój do niej. Wszystko więc zależy od intencji i przeznaczenia nagrania.

Jeżeli możemy sobie pozwolić na luźny strój z racji grupy docelowej i okoliczności, w których tworzone jest nasze video, to gdzie jest granica takiego luzu?

Możemy sobie pozwolić na wszystko, co będzie podobało się naszej grupie docelowej. Jeżeli nagrywamy porady podróżnicze, koszula hawajska może być super pomysłem.

Popularnym motywem są ostatnio elementy ubioru w kolorystyce. którą posługuje się dana firma? (np. krawat w kolorystyce loga firmy). Jest to ciekawy sposób na zainteresowanie? Jak wygląda ten aspekt w kwestii stylu?

To świetny pomysł, taki wyróżnik stylu. Jeżeli nasza firma coś takiego posiada, polecam korzystać.

No i niezwykle burzliwa kwestia. Temat wielu dyskusji. Jak to jest z tą modą? Aby wyglądać dobrze przed kamerą (i nie tylko), trzeba ulegać trendom i modzie? Czy może warto mimo wszystko wypracować swój własny styl, nie patrząc na modę?

Tak, to temat do dyskusji, nie tylko w video, ale również na co dzień. Nigdy nie ma obowiązku podążania za trendami! Będę do znudzenia powtarzać: ważne jest to o czym i do kogo mówimy i to tego trzeba dopasować. Nie można jednak wyglądać jak z innej epoki, nie nowocześnie, staroświecko.

Jak z kwestiami finansowymi? Da się dobrze ubrać i odpowiednio za mniejsza kwotę czy jednak trzeba liczyć się z wyższymi cenami?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Warto zadać sobie pytanie: co to znaczy dobrze się ubrać? Czy chodzi o szlachetne tkaniny? Wtedy nie będzie tanio. Żeby wyglądać dobrze, nie trzeba mieć fury pieniędzy.

Chyba utrapienie każdej z osób: nagłe poplamienie kawą, sokiem czy jakimkolwiek innym napojem – to prawdziwy dramat. Co wtedy?

Jeżeli nie jest się na żywo, można się przebrać, zawsze trzeba mieć ubranie awaryjne, gdy mamy zaplanowane nagrania. Jeżeli poplamimy się podczas programu na żywo, trudno, trzeba to zignorować lub  obrócić w żart.

Są jeszcze jakieś elementy o których nie wspomnieliśmy, a które są ważne w kontekście naszego ubioru przed kamerą?

Tak, wcześniej nie wspomniałam o wygniecionych ubraniach! Podczas spotkania face to face, może ujść to uwadze rozmówcy, ale widzowie oglądający video na pewno nie ominą takiego niedopatrzenia z naszej strony.

Na zakończenie – gdybyś jako ekspertka w kwestii ubioru miała dać kilka wskazówek wszystkim osobom występującymi przed kamerą, co byś powiedziała?

Po pierwsze: spójność! Nasz wygląd powinien wysyłać komunikat, który jest spójny z tym co mówimy. Nie tylko przed kamerą 🙂

Po drugie: detale. Wyprasuj ubranie, zadbaj o to, żeby nic nie prześwitywało, unikaj ogromnej ilości ozdób i migotliwych materiałów. Po trzecie: wybieraj to, w czym jest Ci wygodnie. Swobodę widać przed kamerą. Pamiętaj, żeby się uśmiechać 🙂

Bartłomiej Dusza

Autor: Bartłomiej Dusza

Kocham pisać i tworzyć, a z tekstem mam do czynienia praktycznie od zawsze. Thomas Edison kiedyś powiedział: "Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność" - myślę, że identyfikuję się z tymi słowami, chociaż mam dopiero 25 lat. Zawsze marzyłem o tym, aby swoją pracę traktować jako przyjemność. Bardzo się cieszę, że realizuję jedno ze swoich marzeń, co pozwala mi wkładać w to całe swoje serce oraz duszę.

W Doodle Wolf zajmuję się m. in. prowadzeniem bloga, obsługą social media, tworzeniem skryptów oraz zgłębianiem i poznawaniem tajników video marketingu.

W wolnym czasie prowadzę własnego sportowego bloga, piszę opowiadania oraz wiersze. Z wielkim zamiłowaniem oglądam także wszelkie wydarzenia sportowe, a nieustannie towarzyszy mi muzyka rockowa oraz klasyczna.

Komentarzy: 8

Autor: Sonia | 29 czerwca 2017 o 15:31

Wow! Świetnie się czytało. Dobre wskazówki dla tych, którzy kręcą siebie na YT 🙂 Co jak co, ale to też widzowie filmów 🙂

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 30 czerwca 2017 o 08:01

Dziękujemy! Pozdrawiamy

Autor: Serduszkowa Mama | 30 czerwca 2017 o 11:38

Hmm, myslę że ubiór przed kamęra jest uzależniony w duże mierze od tego, co publikujemy. Jesli to będą swobodne tematy to moim zdaniem stój oficjalny nie jest wymagany. Wspaniałe rady dla youtuberów.

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 30 czerwca 2017 o 13:24

Dziękujemy 🙂

Autor: Bielecki.es | 30 czerwca 2017 o 22:10

Dzięki za solidną dawkę podpowiedzi przydadzą się przy nagrywaniu filmików na kanał na yt 😉

Doodle Wolf
Autor: Doodle Wolf | 6 lipca 2017 o 12:08

Proszę! Niech służy 🙂

Autor: Rykoszetka, blog o życiu w mieście | 30 czerwca 2017 o 22:55

Ciekawe rady 🙂 Część z nich sprawdzi się też przy robieniu zdjęć – niby coś tam zawsze można poprawić w programie graficznym, ale lepiej zająć się wcześniej wygniecieniami, plamami czy dopasowaniem do sylwetki 🙂

Doodle Wolf
Autor: Doodle Wolf | 6 lipca 2017 o 12:10

Zastosowanie wiedzy w innych obszarach niż jej pierwotne źródło to niezwykle cena umiejętność, dzięki której powstaje wiele innowacji. Gratuluję!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *