Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w ogóle warto dzisiaj zainteresować się tematem, jakim jest wideo?

Zacznijmy od jeszcze innego pytania – wiesz, ile trzeba wydać pieniędzy, żeby nasza reklama mogła się pojawić w polskiej telewizji? Koszt produkcji profesjonalnego spotu telewizyjnego to jest około 200 000 zł, koszt emisji – również 200 000. W sumie 400 000 zł, czyli kwota totalnie poza zasięgiem większości małych i średnich przedsiębiorstw.

Dzisiaj żyjemy w czasach, w których możemy niezwykle tanio kupić sprzęt i/lub wynająć ekipę, która zrobi nam nagranie kamerą i efekt będzie taki, że spokojnie będziemy mogli użyć tego wideo w Internecie. Dodatkowo, dzięki Internetowi możemy stargetować naszą reklamę do konkretnych osób, do których chcemy dotrzeć – a nie do całej populacji (bo jeżeli nie mamy masowego produktu – na przykład żurku 😉 – to trochę bez sensu docierać do wszystkich). Na przykład jeżeli zajmujemy się sprzętem górniczym, to chcemy dotrzeć do specjalistów, którzy zajmują się zwłaszcza jego zakupem i podejmują decyzję w przedsiębiorstwie na ten temat.

W Stanach Zjednoczonych na przestrzeni kilku lat pytano marketerów: Czy twój biznes używa wideo jako narzędzia marketingowego? W 2015 rok 78% z nich zadeklarowało, że tak. W kolejnym roku był wzrost o 10 punktów procentowych, później chwilowy spadek i w 2019 roku wzrost aż do 91%! Można powiedzieć, że większość marketerów uważa wideo za coś ważnego. Za coś, czym warto się zainteresować.

Dlatego w tym wpisie chcę Ci pokazać jeszcze dokładnie…

5 liczb, dlaczego warto się zająć tematem video marketingu?

72%

W grupie ponad tysiąca ankietowanych osób tyle procent powiedziało, że na temat nowo zakupionego produktu czy usługi bardzo chętnie uczy się… z wideo!

Czyli kupiliśmy sobie np. kamerę i zamiast czytać instrukcję (bo po co czytać instrukcję, prawda? 😉 ) wchodzimy na YouTube, oglądamy tutorial i lecimy z tematem.

64%

Tyle osób deklaruje, że zdecydowało się na zakup produktu po obejrzeniu wideo. Bardzo ważne jest podkreślenie, że to były właśnie deklaracje, ponieważ – jak pewnie się domyślacie – można deklarować jedno, a tak naprawdę myśleć drugie. Nie zmienia to jednak faktu: aż 64% osób zadeklarowało, że wideo było dla nich ważnym bodźcem w procesie zakupowym

20% vs 80%

Statystyki pokazują, że tylko 20% osób, z tych które wejdą na naszą stronę internetową, przeczyta treść, która tam się znajduje (obecnie sądzę, że średni czas spędzany na stronie wynosi poniżej minuty, więc nie za dużo tam zdąży przeczytać). Z kolei aż 80% osób obejrzy wideo – jeżeli ono tam będzie…

1,5 h

Tyle średnio każdy internauta spędza dziennie na oglądaniu wideo. Dziennie! To jest średnia, więc wiadomo – część robi to przez raptem 10 minut, ale inna część spędza na tym pół dnia! (weź pod uwagę, że statystycznie, jak wyjdziemy na spacer z psem to mamy po 3 nogi 😉). Ale ogólnie taka jest konsumpcja wideo w Internecie.

2

YouTube jest drugą co do popularności wyszukiwarką w Internecie. Pierwszą – jak się pewnie domyślasz – jest Google (zresztą właściciel YouTube’a 😉). Korzysta z niego codziennie praktycznie 90% użytkowników internetu w Polsce. YouTube jest drugim miejsce pod względem popularności, w którym szukamy informacji na różne tematy są to bardzo konkretne liczby rzędu 60–70%. Najczęściej szukamy tam odpowiedzi na pytanie „jak?” – czyli różnego rodzaju tutoriali.

Myślę, że tych 5 liczb przekonuje Ciebie, tak samo jak mnie, do tego, że warto zająć się tematem wideo marketingu.

No dobrze – ale w takim razie, co dokładnie mam robić? – zapytasz. O tym dowiesz się z moich kolejnych wpisów. 🙂

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816