Posiadanie własnego studia nagraniowego to chyba marzenie każdej osoby, która chce działać lub już działa w video marketingu. W końcu, możliwość nagrywania w takim studiu to jeszcze większa szansa na jeszcze lepsze nagranie. Profesjonalne oświetlenie, cisza, spokój, odpowiednia ilość miejsca. Wszystko to sprzyja jakości nagrania.

Możliwość nagrywania w profesjonalnym studiu nie zawsze jest jednak możliwa. Czasami również chcemy po prostu wybrać inne miejsce do nagrania.

Gdzie zatem możemy nagrywać? Gdzie szukać alternatyw? Podajemy kilka inspiracji, które będziecie mogli wykorzystać jeszcze dziś!

Dom/mieszkanie/biuro

Czy od razu musisz odwiedzać profesjonalne studio? Niekoniecznie. Wiele swoich nagrań możesz zrealizować w swoim domu czy też biurze. I wcale nie potrzebujesz do tego sprzętu, niczym z Hollywood. Zadbaj o przyjazne tło (może być np. z książek), jakiś statyw do kamery/telefonu (zrobisz go z książek lub kupisz tanio na Allegro) i dobre oświetlenie pomieszczenia. Przyzwoita kamera w telefonie, dobre oświetlenie i ciekawe tło – mogą w efekcie złożyć się na kapitalne nagranie, niczym z najlepszego studia filmowego. Dom, mieszkanie, biuro, specjalne pomieszczenie. Zobacz, jak wiele dobrego możesz uczynić w swoim biurze:

Restauracje/hotele

Kolejne dobre miejsce do realizacji swoich nagrań masz tak naprawdę zaraz obok siebie. Być może nawet w promieniu kilku metrów od Twojego biura. Mowa oczywiście o wszelkich restauracjach i miejscach hotelowych, z których z powodzeniem możesz korzystać. Niesamowitą zaletą takich miejsc jest fakt, że zazwyczaj są one ciekawie urządzone i posiadają atrakcyjny wystrój, który z pewnością będzie sprzyjał kamerze!

Większość restauracji jest bardzo przyjaźnie nastawiona i chętna na taką współpracę. W końcu to dla nich okazja do reklamy i promocji swojego miejsca. Dlatego też – jeżeli nie masz pomysłu, gdzie nagrać swój materiał – uderz do pobliskiej restauracji czy hotelu.

Plener

Plener to jedno z najlepszych miejsc do nagrywania. A dlaczego? Jak zapewne się domyślasz, daje Ci nieskończenie wiele możliwości. Ogranicza Cię tak naprawdę jedynie wyobraźnia, a wybór miejsca w plenerze jest tak naprawdę podyktowany jedynie tym, jakiego typu nagranie planujesz zrealizować.

Z racji, że sam plener jest pojęciem dosyć ogólnym i daje najróżniejsze możliwości, postanowiłem w tym aspekcie wyszczególnić kilka z nich. Przekonaj się!

Plener krajobrazowy

Jak zapewne wiesz, pięknych i zjawiskowych miejsc w Polsce jest całkiem sporo. I co najważniejsze, do większości z nich masz swobodny dostęp. Parki, łąki, tereny górzyste, plaża – swoje nagranie możesz zrealizować praktycznie wszędzie. Świetnym przykładem jest np. Marcin Osman, który przez długi czas swoje LIVE-y prowadził z… basenu. Możliwości masz naprawdę przeogromne,  a materiały zrealizowane w takich krajobrazach, na pewno będą bardzo atrakcyjne dla odbiorcy i wzbogacą Twój przekaz.

Centrum miasta

Odgłos jadących samochodów, huki, trzaski, pędzący gdzieś ludzie – czy centrum miasta to na pewno dobre miejsce do realizowania swoich nagrań? Tak! Oczywiście wiele zależy od tego, co chcesz nagrać i co pokazać. Reportaże, materiały prasowe, wywiady – wiele z takich materiałów jest realizowanych w centrum miasta i wygląda to naprawdę świetnie. Pamiętaj jednak o tym, aby zadbać o odpowiedni mikrofon, gdyż o wysokiej jakości dźwięk w takim miejscu będzie zdecydowanie trudniej.

Klimatyczne miejsce

Starówki, muzea, starożytne zabytki, zamki czy nawet piwnice – wiele z tych miejsc fantastycznie sprawdzi się we wszelkich nagraniach, które potrzebują, aby nadać im “odrobinę klimatu”. Warto znaleźć świetne połączenie, które będzie ze sobą współgrało na linii treść – wystrój. Dla przykładu, jeżeli opowiadasz zawiłą historię Twojej firmy, która np. od pokoleń produkuje meble, może warto znaleźć jakieś miejsce, które wyglądem będzie nawiązywało do dawnych czasów? Pomyśl, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku! Tę mechanikę świetnie wykorzystuje Radosław Kotarski z kanału Polimaty, który zawsze znajduje się w tym miejscu, o którym opowiada na swoim nagraniu!

Wykorzystaj green screen albo blue box!

Masz również jeszcze inną możliwość. Swoje nagranie możesz zrealizować w zwykłym pomieszczeniu, jeżeli uprzednio wykorzystasz np. green screen lub blue box. Dzięki temu masz możliwość “wycięcia” siebie z nagrania i umieszczenia na dowolnym tle! Możliwości są naprawdę bardzo duże. W tym przypadku jednak potrzebne będą podstawowe umiejętności realizatorskie (dobre ustawienie świateł itd.), a także obsługa odpowiednich programów do obróbki video.

Nagranie z niespodziewanego miejsca!

Jeżeli czujesz, że to jest odpowiedni moment… swoje nagranie możesz zrealizować natychmiast! Z niespodziewanego miejsca! Co mam na myśli? Winda, łazienka czy wszędzie tam, gdzie stwierdzisz, że akurat musisz się czymś podzielić. Warto jednak, aby z Twojego nagrania jasno wynikało, że zrobiłeś to w sposób celowy.

Wyobraź sobie, że np. o 20 masz prowadzić transmisję LIVE dla swojej społeczności. Okazuje się jednak, że psuje się winda czy pociąg i w efekcie nie dojedziesz na czas. Możesz odwołać LIVE-a, ale możesz też zrealizować go np. z windy! Powiedz: “Hej Kochani, wybaczcie, że widzimy się w windzie… ale niestety utknąłem i muszę czekać na serwis. Bardzo chciałem jednak z Wami się spotkać, więc jestem!”. Dlaczego by nie?

Dołącz do wspaniałego miejsca!

Atrakcyjne miejsca do nagrywania. Jedni je mają, inni ich szukają
My ICH łączymy. I dlatego stworzyliśmy ProPlace.PL.

Jeżeli chcesz wiedzieć czym jest ProPlace – kliknij tutaj po więcej szczegółów.

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816