Darmowe sposoby promocji video!

video marketing

Jeżeli stworzyłeś lub posiadasz materiał video – świetnie. Pewnie teraz chciałbyś, aby jak najwięcej osób go zobaczyło, prawda?

To oczywiste. Jeżeli chcesz działać w video marketingu, to z pewnością oczekujesz, że Twoje video dotrze do jak największej liczby osób, dzięki czemu będziesz miał możliwość zwiększania rozpoznawalności Twojej marki i polepszania wskaźników sprzedaży.

Musisz jednak wiedzieć, że dobre video to nie wszystko. Równie ważna (o ile nie ważniejsza) jest jego odpowiednia promocja. Jest masa znakomitych treści, których nigdy nikt nie obejrzy, bo nikt o nich się nie dowie.

A więc promuj!

Jedno jest pewne – jeżeli chcesz, aby Twoje video przyniosło Ci zysk w postaci nowych klientów, budowania pozytywnego wizerunku Twojej marki czy zwiększania sprzedaży – musisz postawić również na jego konkretną promocję.

Wielu osobom wyrażenie “promowanie materiału video” kojarzy się z inwestowaniem kolejnych środków właśnie w reklamę. Owszem, przeznaczając na promocję jakieś nakłady finansowe zawsze jest łatwiej.

Jednak mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Dzięki wielu darmowym sposobom promocji, jesteś w stanie sprawić, że naprawdę potężna liczba osób zobaczy Twoje video. Co najważniejsze, nie będziesz musiał zainwestować w nie ani złotówki, a jedynie swój czas i zaangażowanie. Efekty? Piorunujące!

Darmowe sposoby promocji

Odrobina kreatywności oraz umiejętność wykorzystywania internetowych narzędzi, sprawia, że masz naprawdę duże możliwości odnośnie promowania materiałów video.

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze z nich zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. Bierz, wdrażaj i ciesz się efektami!

Facebook – jedno miejsce, kilka możliwości

Z Facebooka obecnie korzysta już ponad 2 mld osób. Każdego dnia liczba kont rośnie.  Co więcej, portal Zuckerberga możesz wykorzystywać na kilku płaszczyznach, gdyż samo video możesz publikować w następujących miejscach:

 • swój fanpage;
 • swoje konto osobiste;
 • tematyczne grupy na Facebooku powiązane z Twoją branżą;
 • wiadomości prywatne.

Video możesz również umieszczać na dwa sposoby:

 • wrzucać bezpośrednio na Facebooka;
 • udostępniać link do filmu umieszczonego na zewnętrznym serwisie, np. YouTube.

Pamiętaj o tym, aby:

 • nie spamować i nie udostępniać tego samego materiału w zbyt wielu miejscach;
 • zachęcać odbiorców do aktywności w postaci zostawiania lajków, komentarzy, udostępnień, dzięki czemu zwiększysz zasięg materiałów i będzie mógł on dotrzeć do jeszcze większej liczby osób;
 • tworzyć playlisty (szczególnie, gdy filmy są ze sobą powiązane), tak, aby po obejrzeniu jednego filmu, ktoś mógł zobaczyć kolejny.

Kanał na YouTube

Nie da się ukryć, że YouTube to obecnie najpopularniejszy i największy serwis umożliwiający przesyłanie treści video. Rekordowe filmy w serwisie mogą pochwalić się wynikiem na poziomie kilku miliardów wyświetleń. Pomysł, aby marka była na YouTube to prawdziwy “strzał w dziesiątkę”.

Dlatego też, jeżeli jeszcze nie posiadasz kanału na YouTube, warto, abyś go stworzył. Dzięki temu będziesz mógł ze swoimi materiałami video docierać do kolejnych odbiorców. Oprócz tego, w jednym miejscu zgromadzisz wszystkie swoje materiały video, które stworzyłeś.

Jednak, aby działania na YouTube miały sens, pamiętaj o tym, aby:

 • nadawać filmom właściwe tagi, czyli słowa kluczowe powiązane z Twoim filmem, dzięki czemu Twoje filmy będą wyświetlały się w wynikach wyszukiwania;
 • w opisie filmu dodać link do swoich kanałów w social media i przede wszystkim Twojej strony internetowej, aby oglądający mógł w łatwy sposób się z Tobą skontaktować;
 • tworzyć skuteczne i intrygujące tytuły filmów, aby zachęcić potencjalnego odbiorcę do kliknięcia;
 • grupować podobne i powiązane filmy w playlisty, dzięki czemu zwiększysz prawdopodobieństwo obejrzenia kolejnych materiałów.

Pozostałe social media

Jeżeli tylko widzisz sens i potencjał w tym, aby Twoja marka była obecna w pozostałych kanałach – zrób to. W końcu przecież bardzo prawdopodobne, że na Twitterze, Instagramie, LinkedInie czy Google+, też posiadasz swoją społeczność i potencjalnych klientów. W im większej liczbie social mediów będziesz – tym większa popularność Twoich materiałów video. Pamiętaj jednak o tym, aby z wszystkiego korzystać w sposób przemyślany. Zastanów się, gdzie jest Twoja grupa docelowa i tam uderzaj. Jeżeli kierujesz się do osób dojrzałych, nie ma sensu tracić czas i energię na Snapchat.

Newsletter

Jeżeli skupiasz się na tym, aby Twoje materiały video niosły wartościową i edukacyjną wiedzę, możesz śmiało wykorzystać je do wysyłki newslettera. Warto przecież wysyłać Twoim subskrybentom takie treści, które będą dla nich pomocne, prawda? Docenienie Twojej wartości i zaangażowania to jedno, ale nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że mailingi z wykorzystaniem video są po prostu skuteczniejsze i chętniej klikalne.

Według badań, jeżeli w tytule maila pojawi się słowo “video”,  prawdopodobieństwo jego otwarcia  podnosi się aż o 19%. Oprócz tego kilkalność w linki wzrasta o 65%. Co więcej, jeżeli film pojawi się w treści maila, jego klikalność wzrasta o 200-300%¹.

Skoro dzięki mailingowi jesteś w stanie dotrzeć ze swoim video do kolejnej grupy osób, dlaczego tego nie wykorzystać? Świetna i skuteczna promocja!

Blog

Prowadzisz bloga? Świetnie – to przecież znakomite narzędzie do tego, aby ściągnąć ruch na swoją stronę. Ale, ale… Kto powiedział, że na swoim blogu możesz umieszczać tylko treści tekstowe? No właśnie – nikt!

Możesz przecież stworzyć wpis, w którym umieścisz swój materiał video. Istnieje duża szansa, że wszyscy Ci, którzy wchodzą na Twojego bloga i aktywnie śledzą nowe wpisy, obejrzą Twoje video. Całość wymaga jedynie wklejenia linku do zewnętrznego serwisu (najlepiej YouTube). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część z czytelników Twojego bloga zwyczajnie nie ma pojęcia o tym, że możesz mieć również kanał na YouTube. Czas ich o tym poinformować!

Korzyści jest więcej, bo przecież dodawanie video do wpisów tekstowych istotnie wpływa na wyższą pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Monitoruj i pomagaj

Jeżeli stworzyłeś video, które niesie konkretną wartość, odpowiada na czyjeś problemy, warto, aby od razu mogło spełnić taką funkcję. W skrócie: jest jakiś problem, a wtedy pojawiasz się Ty ze swoim materiałem video, dzięki czemu kłopot zostaje zażegnany.

Jak docierać do takich osób? Oczywiście, przez internet. W tym celu powinieneś wykorzystać przede wszystkim różnorakie fora dyskusyjne oraz grupy w social mediach. To właśnie tam najczęściej  ludzie zakładają wątki i zadają pytania w poszukiwaniu jakiegoś rozwiązania.

Dlatego też, znajdź kilka forów i grup tematycznie powiązanych z Twoją branżą i staraj się monitorować pojawiające się tam pytania. Jeżeli będziesz widział, że któryś z Twoich filmów wyraźnie odpowiada na czyjąś wątpliwość, nie wahaj się odpisać i podzielić się swoim filmem. Możesz rzucić tekstem w stylu “Witaj. Ostatnio stworzyliśmy film, w którym omawiamy Twój problem. Zobacz, jak go rozwiązać”.

Pamiętaj również, że i w tym przypadku zdrowy rozsądek jest bardzo ważny. Nie o to chodzi, aby zaspamować od razu cały Internet. Wszystko z głową.

Na zakończenie

Pamiętaj, że te wszystkie elementy składają się na jeszcze jeden niesamowicie ważny czynnik. Jeżeli materiał dociera do kolejnych osób i jest przez nich uznawany za wartościowy, zwiększa się szansa na to, że udostępnią go dalej, podzielą się nim z kolejnymi osobami. To taka reakcja przyczynowo-skutkowa, która jest najlepszą drogą do stworzenia materiału viralowego.

A Ty jakie metody wykorzystujesz w promocji swojego video? Zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach!

¹Źrodło badań: http://yt360.pl/wideomarketing-w-liczbach-te-dane-uzupelnia-twoje-raporty-prezentacje-i-oferty/


Also published on Medium.

Bartłomiej Dusza

Autor: Bartłomiej Dusza

Kocham pisać i tworzyć, a z tekstem mam do czynienia praktycznie od zawsze. Thomas Edison kiedyś powiedział: "Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność" - myślę, że identyfikuję się z tymi słowami, chociaż mam dopiero 25 lat. Zawsze marzyłem o tym, aby swoją pracę traktować jako przyjemność. Bardzo się cieszę, że realizuję jedno ze swoich marzeń, co pozwala mi wkładać w to całe swoje serce oraz duszę.

W Doodle Wolf zajmuję się m. in. prowadzeniem bloga, obsługą social media, tworzeniem skryptów oraz zgłębianiem i poznawaniem tajników video marketingu.

W wolnym czasie prowadzę własnego sportowego bloga, piszę opowiadania oraz wiersze. Z wielkim zamiłowaniem oglądam także wszelkie wydarzenia sportowe, a nieustannie towarzyszy mi muzyka rockowa oraz klasyczna.

Komentarzy: 12

Autor: zaniczka | 12 października 2017 o 12:37

Jakoś nie mogę się przekonać do LinkedIn kompletnie nie ogarniam tej platformy. 🙂

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 12 października 2017 o 12:47

Nie da się ukryć, że LinkedIn jest mocno specyficzną platformą i raczej skierowany jest głównie dla osób w relacjach biznesowych. Jednak dobrze wykorzystany, jest niesamowicie potężnym narzędziem 🙂

Autor: Marcin Gajewski | 12 października 2017 o 13:15

Wszyscy przepowiadają, że video, a przede wszystkim wszelkie “lajfy” na Facebook’u to będzie prawdziwy / jest prawdziwy hit. Tym samym tłumaczy to czemu facebook tak nie lubi video z YT i tnie zasięgi jak tylko może. Co do LinkedIn mam podobnie jak Zaniczka. Ni choroby nie mogę się przekonać do tej platformy. Nie wykluczam jednak prób wykorzystania przy promocji jednej z marek własnych 🙂

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 12 października 2017 o 13:25

No nie da się ukryć, że Facebook stawia na video, a w szczególności na LIVE-y. Z badań wynika, że transmisje na Facebooku są oglądane trzy razy dłużej i generują 10 razy więcej komentarzy, niż zwykłe video. W algorytmie Facebooka są premiowane, i to solidnie. A co do rywalizacji z YouTube.. nie da się ukryć, że pewnie niedługo Facebook będzie chciał być jedną wielka platformą video.

Autor: Maciej | 13 października 2017 o 11:29

Dodane do zakładek 😉

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 13 października 2017 o 11:34

Super! 🙂 Dziękujemy!

Autor: Narwany | 13 października 2017 o 12:29

Dziś coraz więcej ludzi zaczyna wrzucać video na konta Instagram. Polecasz tę opcję?

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 13 października 2017 o 12:42

Tak, jak najbardziej. Nawet napisaliśmy osobny wpis poświęcony video na Instagramie. Łap: https://doodlewolf.pl/blog/dlaczego-warto-wykorzystywac-video-na-instagram/ 🙂

Autor: Iwona | 17 października 2017 o 10:49

Za viedo jeszcze się nie wzięłam na poważnie. Planuję nagrania na przyszły rok. Z tego, co doczytałam ważne jest to, żeby video rozwiązywało jakiś problem. Będę o tym pamietać, tworząc filmy 🙂

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 17 października 2017 o 11:04

Dobrze pamiętasz 🙂 Trzymamy kciuki! 🙂

Autor: Kasia | 25 października 2017 o 09:35

Przyszlosc marketingu to wlasnie wideo. Obserwuje kilka osob, ktore dotychczas robily kursy stacjonarne, potem oferta kursow online w koncu wyzwania online.. wszystko kreci sie wokol wideo.

Bartłomiej Dusza
Autor: Bartłomiej Dusza | 25 października 2017 o 09:39

Dokładnie tak! A Ty kiedy ruszasz ze swoimi działaniami? 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *