Jeżeli tworzysz treści video (czy jakiekolwiek inne tak naprawdę), warto, aby trafiały one do osób, które naprawdę będą zainteresowane tym o czym opowiadasz. Co Ci po osobach, które w ogóle nie skupią się na tym, co mówisz? Będąc szczerym – prawie nic. Dlatego też, dziś chcę  pokażę Ci narzędzie, dzięki któremu będziesz mógł sprawnie formułować swoje komunikaty i sprawić, że będą one trafniej docierały do osób, które faktycznie będą chciały obejrzeć Twoje video.

Grupa docelowa jest jak sok owocowy

Jak już wspominałem we wstępie, ilość nie zawsze równa się jakości. Jeżeli bowiem Twoja grupa docelowa będzie zbyt szeroka, to owszem – może Ci się wydawać, że Twoje video będzie trafiać do każdego, ale w rzeczywistości stanie się zupełnie inaczej. Dlaczego? Treść, którą stworzysz będzie nijaka. Nie do końca uderzy w potrzeby i problemy potencjalnego odbiorcy, i w efekcie nie trafi do nikogo.

To trochę tak, jak z sokami owocowymi. Załóżmy hipotetycznie, że jesteś ich producentem. Możesz wypuścić na rynek tylko jeden produkt. Nie masz pojęcia, jaki smak będzie najlepszy. Pomarańczowy, marchewkowy, bananowy – jest ich tak wiele. Nie wiesz na który się zdecydować, tak, aby trafić w gusta klientów. I wtedy w Twojej głowie rodzi się chytry plan. Wypuszczasz sok wieloowocowy, który ma w sobie sześć różnych smaków. Myślisz, że w ten sposób trafisz w miłośnika każdego soków z osobna. I niestety – ta decyzja jest najgorszą z możliwych. Dlaczego? Potencjalny klient może być miłośnikiem pięciu soków, ale tego szóstego już nie. W efekcie jeżeli nie lubi np. bananowego lub jakiegokolwiek innego, tym samym rezygnuje z całkowitego zakupu. Nie odpowiada mu jeden z nich = nie kupuje w ogóle. Albo, co jeszcze bardziej  prawdopodobne – miks  tylu smaków okaże się po prostu niestrawny. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdybyś postawił na jeden smak. Potencjalnych klientów byłoby mniej, ale tych faktycznie dokonujących zakupu – więcej.

Identycznie jest z Twoją grupą docelową.  Jeżeli nie sprecyzujesz swojego przekazu, to co prawda może on trafić do wielu osób, ale większość z oglądających będzie miała wrażenie, że to co mówisz – nie jest skierowane do niego.

Persona, czyli profil idealnego odbiorcy

Jak więc tworzyć swoje treści video, tak, aby idealnie trafiały właśnie do wybranej przez nas, konkretnej grupy docelowej? Pomoże Ci w tym persona. Czym jest persona? Persona to nic innego, jak profil idealnego odbiorcy. To wyobrażenie idealnej osoby, do której chcesz kierować Twój komunikat. Bardzo lubię porównania kulinarne – więc teraz się też nie powstrzymam. Wyobraź sobie, że Twój komunikat jest pizzą z różnymi składnikami. Swoją komunikato-pizzę musisz stworzyć w taki sposób, aby miała ona tylko takie składniki, które będzie lubił Twój odbiorca. Idealną ich ilość, odpowiedniej grubości ciasto. Niech ta pizza będzie idealna, aby wprost nie można było się jej oprzeć.

Z pewnością zastanawiasz się, co może Ci dać stworzenie takiej persony? Jeżeli będziesz wiedział, jakie cechy i zachowania posiada Twój idealny odbiorca, będziesz mógł swoją treść stworzyć właśnie w taki sposób, aby trafiała w jego oczekiwania, zainteresowania i potrzeby. Co więcej, będzie miał on wrażenie, że zwracasz się bezpośrednio do niego! Spokojnie, profil idealnego odbiorcy nie oznacza, że Twoje video zobaczy tylko jedna osoba. Jeżeli jeszcze nie rozumiesz, zaraz wszystko stanie się jasne.

Jak stworzyć personę?

Tworzenie profilu idealnego odbiorcy nie jest procesem zbyt skomplikowanym. Mało tego, to przede wszystkim dobra zabawa, a wszystko czego potrzebujesz, to kartka i długopis (może być również edytor tekstu). Całość polega na jak najdokładniejszym odpowiedzeniu na pytania pomagające przy jej tworzeniu. Są one ramowym planem osobowości Twojego widza. Co do pytań, możesz natknąć się na różnorakie propozycje. Nie różnią się one jednak w znaczący sposób i wszystkie zmierzają w podobnym kierunku. Moja ulubioną jest ta zaproponowana przez Pawła Tkaczyka.

Dlatego, teraz weź do ręki kartkę oraz długopis i postaraj się odpowiedzieć na poniższe pytania. Oto i one:

1. Demografia. Kim jest Twój odbiorca? Postaraj się znaleźć jak najwięcej cech demograficznych, które charakteryzują Twojego odbiorcę. Spróbuj zdefiniować jego zakres wiekowy, miejsce zamieszkania czy wykształcenie. To wszystko ma znaczenie, bo przecież w zupełnie inny sposób zwrócisz się do osoby, która jest młoda i żyje rozrywkowo w wielkim mieście, a inaczej do osoby w podeszłym wieku, mieszkającej np. na wsi. Dokładnie tak jak z tym sokiem, pamiętasz? Nie możesz wymieszać wszystkich.

2. Praca. Czym się zajmuje? Wszystko o życiu zawodowym Twojego potencjalnego odbiorcy. Wielkość firmy w której działa, branża, schemat działania, stanowisko oraz codzienne obowiązki w pracy.

3. Jak wygląda typowy dzień Twojego odbiorcy? Spróbuj „wejść” w jego ciało i sporządzić jego plan dnia. Kiedy wstaje, o której chodzi spać, jak się porusza, ile godzin pracuje, jakie ma hobby i ile na nie poświęca czasu. Absolutnie wszystko. Dzięki temu będziesz mógł dostosować treść do jego upodobań. Bez sensu np. podsyłać treść video osobie, która nie lubi oglądać, a jest wielkim miłośnikiem czytania. Tak to działa.

4. Ból. Jakie problemy możesz pomóc mu rozwiązać? Spróbuj znaleźć jego problemy. To czym się martwi, co może spędzać mu sen z powiek i zaprzątać głowę. Gdy będziesz je znał, będziesz mógł swoim produktem/usługą w jakiś sposób do nich nawiązać. Czy video o dobrym prowadzeniu biznesu może zainteresować pracownika etatowego? Raczej nie.

5. Wartości. Co ceni i jakie ma ambicje? Znajdź wartości, którymi kieruje się w życiu prywatnym oraz zawodowym. Każda decyzja jest przecież ściśle podyktowana jakimiś ambicjami. Po co to robi? Czego oczekuje? Jaki ma w tym interes? Co z tego będzie miał? To naprawdę ułatwia Twoją pracę.

6. Strach. Czego się obawia? Co najlepiej motywuje do działania? Obawa. Dlaczego zostaje po godzinach w pracy? Ponieważ boi się konsekwencji związanych z niewyrobieniem się z projektem w czasie. To tylko przykład, który jednak bardzo dobitnie pokazuje, jak wielkim motorem napędowym jest strach. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co Twój potencjalny odbiorca może stracić, jeżeli nie obejrzy Twojego video. Wybierz te największe obawy.

Te krótkie sześć punktów pozwoli Ci stworzyć profil idealnej grupy docelowej. Gdy już to zrobisz, twórz swoje video w oparciu właśnie o ten nakreślony profil. Dzięki temu, Twoje treści będą zdecydowanie skuteczniej trafiały w Twoją grupę docelową, a tym samym diametralnie zwiększysz swoją szansę, że będzie chciał obejrzeć to, co tworzysz. Jeżeli Twoje video ma mu pomóc, to dlaczego nie? 🙂

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816