W jednym z naszych ostatnich artykułów podawaliśmy praktyczne sposoby wykorzystania doodle video. Jedną z nich było doodle video jako  video edukacyjne.

Dzięki temu za pomocą doodle video możesz ekranizować artykuły, podcasty, myśli i przekazywać wiedzę zdecydowanie skuteczniej, niż w jakikolwiek inny sposób. Nie wierzysz? Przeczytaj do końca ten artykuł, a przekonasz się, jak to działa.

Co więc sprawia, że whiteboard animation jest tak świetnym narzędziem do dzielenia się informacjami? Czy faktycznie dociera lepiej, skuteczniej i na dłużej zostaje w pamięci?

Doodle video – prof. Wiseman wkracza do akcji

Jak już zaznaczałem, doodle video świetnie sprawdza się jako forma przekazywania wiedzy. Robi to lepiej i skuteczniej, niż jakakolwiek inna forma video.

Co najważniejsze, ma to odzwierciedlenie właśnie w nauce. W tym przypadku prawdziwym autorytetem jest prof. Richard Wiseman, który rysowanym animacjom poświęcił wiele ze swoich badań, książek i publikacji naukowych.

W 2012 r. prof. Richard Wiseman przeprowadził eksperyment. Tysiącom uczestników zaprezentował dwa filmy. Oba miały dokładnie taką samą ścieżkę dźwiękową i przekazywały te same informacje. Pierwsze video było zrealizowane w stylu „talking head” (gadająca głowa), natomiast drugie – w postaci doodle video.

Następnie oglądającym zostały zadawane pytania. Wyniki eksperymentu były imponujące. Po obejrzeniu „talking head” tylko 70% widzów udzieliło poprawnych odpowiedzi, natomiast w przypadku rysowanej animacji wynik ten wynosił aż 92%. Wnioski nasuwają się same!

Oglądając takie animacje zaczynamy się w nie wciągać. Po prostu chcemy wiedzieć, jaki będzie kolejny narysowany obrazek. I kolejny, i kolejny. Nasza uwaga jest nieustannie podtrzymana, a wszystko to, co widzimy, niezwykle skutecznie trafia do naszej głowy.

Zresztą, jak mawia prof. Wiseman:

„Aby móc coś zapamiętać, najpierw musisz się na tym skupić. Jeżeli nie przyciągniesz uwagi innych ludzi, nie będziesz w stanie przekazać im informacji, których chcesz. Myślę, że to co robią animacje [doodle], to utrzymanie uwagi. Utrzymują ją w nieprawdopodobnie angażujący sposób”.

Po drugie – dobra zabawa

Drugim czynnikiem o którym wspomina Wiseman to fakt, że doodle video to przede wszystkim dobra zabawa, co  również przyczynia się do zwiększania zapamiętywania. Jeżeli jesteśmy w dobrym nastroju  nasza wydajność i kreatywność jest zdecydowanie większa.

Jak myślisz dlaczego pierwszy etap nauki wszystkich dzieci to głównie gry edukacyjne? Jest to dla nich niezwykle pozytywne doświadczenie. Umysł wprowadzony w taki stan, z niezwykłą łatwością chłonie kolejne informacje i pozwala im pozostać w pamięci. Analogicznie odbywa się to w przypadku doodle video. Jak twierdzi Richard Wiseman, oglądając rysowane animacje śmiał się i świetnie się bawił.

Swoje własne badania przeprowadzili również specjaliści od whiteboard animation z TruScribe. Według nich podczas oglądania animacji rysunkowych dochodzi do stymulacji czegoś, co nazywane jest antycypacją widza. Gdy ręka rysuje obraz, ludzki mózg stara się przewidzieć, jaki będzie finalnie stworzony kształt. Jest tutaj więc obecny element zaskoczenia oraz uczucie niespodzianki. W efekcie w mózgu dochodzi do uwolnienia związku chemicznego dopaminy, która wprowadza człowieka w przyjemny nastrój i zwiększa jego zaangażowanie.

Teraz już wiesz, dlaczego doodle video tak świetnie sprawdzają się jako forma przekazywania wiedzy. Przyciągają, angażują i skutecznie zwiększają zapamiętywanie.

A jeżeli chciałbyś również, aby Twoi klienci na długo zapamiętali Twoją firmę – zgłoś się do nas, a na pewno pomożemy Ci to zrobić.

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816