Czy zastanawiałeś się kiedyś nad potęgą komunikatu video? A gdybym Ci powiedział, że dzięki niemu możesz zwiększyć liczbę klientów, a co z tym związane, zyski swojej firmy? Jeżeli to właśnie jest Twoim marzeniem – teraz masz możliwość jego spełnienia!

Pozwól więc, że zabiorę Cię w podróż po video marketingu. Video marketing w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny. Wpływają na to przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, materiały video świetnie się pozycjonują. Nie wierzysz? Wpisz w wyszukiwarce Google, frazę: „jak zmienić koło w samochodzie”, a dwa pierwsze wyniki będą odnosiły się do materiałów video! Zwróciłeś wcześniej na to uwagę? Drugi aspekt to fakt, że ludzie uwielbiają oglądać. Najnowsze badania Nielsen Audience Measurement dowodzą, że statystyczny Polak ogląda telewizję 4,5 godziny dziennie. Co najważniejsze, jest to tendencja zwyżkowa, a średnia z roku na rok jest coraz wyższa.

Pozycjonowanie YouTube

Kiedyś od znajomego usłyszałem, że materiały video nie są dla każdego i nie każda firma może je u siebie wprowadzić. Nic bardziej mylnego! Przyjrzyj się wymienionym poniżej możliwościom, jakie oferuje video marketing, a przekonasz się, że każdy przedsiębiorca, bez względu na branżę znajdzie coś, co idealnie będzie odpowiadać profilowi jego działalności. Sęk w tym, aby znaleźć tę najlepiej pasującą i współgrającą z charakterem firmy.

Wybór odpowiedniej formy video będzie bowiem zależny od tego, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Dla przykładu, kancelarie adwokackie mają prawny zakaz reklamy, lecz nie oznacza to, że muszą porzucić marzenie o materiałach video. Dla nich również coś się znajdzie. Mogą skupić się np. na publikowaniu serii filmów, w których będą wyjaśniać wątpliwości dotyczące konkretnych aspektów prawnych (np. kwestie prawa pracy czy schemat działania organów państwowych) czy odpowiadaniu na pytania widzów. Dla kontrastu, firma zajmująca się organizowaniem imprez urodzinowych dla dzieci, ma okazję, aby stworzyć fantastyczne video w którym pokaże, jak wyglądają takie uroczystości. Może pokazać w nim niezwykłą radość dzieci i fantastyczną zabawę. Taki materiał można uzupełnić o elementy rysunkowe i/lub animowane.

Widzisz więc, że możliwości jest naprawdę wiele, nawet w przypadku branż, które mogą mieć ograniczone pole do popisu. W tym momencie chciałbym odnieść się do wyników analizy, którą przeprowadziła OFFON Agency. Zbadanych zostało 400 firm. Wyniki były zdumiewające! Aż 73% przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie wprowadzić materiały video w działania promocyjne swojej firmy. Jak sam widzisz, działania video marketingowe są bardzo przyszłościowe. Co więcej, dzięki nim możesz w niezwykle efektywny sposób zdobyć nowych klientów czy poprawić wizerunek swojego przedsiębiorstwa.

Czas przejść do tego, na co czekałeś najbardziej. Przecież obiecałem Ci przedstawienie konkretnych form video, które z powodzeniem możesz zastosować do promowania swojej firmy. Na jakich formach warto więc się skupić? Oto kilka z nich:

1. Prezentacja produktu, usługi lub firmy.

Czy można lepiej zaprezentować swój produkt, niż poprzez materiał video? Wydaje się, że nie. Suchy tekst przy opisie często niewiele nam mówi i nie jest w stanie w pełni pokazać możliwości oraz zalet produktu, który oferujesz. Nagrywaj więc video prezentacje! Będziesz mógł ukazać go w jak najlepszym świetle, a do tego maksymalnie wyeksponujesz wszystkie jego mocne strony. Popatrz na firmę Mango. Pomimo tego, że większość z nas ma świadomość, że zwyczajnie „wciskają” ludziom swoje kiepskie produkty w nieproporcjonalnie wysokich cenach, to i tak wiele osób je kupuje. Dlaczego? Ponieważ rzeczy z tej firmy prezentowane są w taki sposób, aby ukazać je jako wyjątkowe i najlepsze. Odbiorca widzi na własne oczy, jak ich mikser doskonale radzi sobie z każdym zadaniem, które jest mu wyznaczone. Mimo, że nie pochwalamy ich często nieetycznego działania, to jednak idea prezentacji produktu w prawdziwym działaniu jest warta naszej uwagi. Ty też możesz wziąć swój produkt i pokazać, co potrafi! Przeprowadź testy, opowiedz o nim, wyjaśnij zasady działania. Pamiętaj jednak, aby być prawdziwym i nie koloryzować, w przeciwnym razie taka reklama szybko obróci się przeciwko Tobie.

W jaką stronę pójdziesz? Zależy tylko od Ciebie. Pomysły mogą być różne. Dla przykładu, firma BlendTec zajmująca się produkcją blenderów, uciekła się do mocno niekonwencjonalnych sposobów. Swój produkt ukazała jako urządzenie, które potrafi zmielić wszystko… Dosłownie – wszystko! Ty również możesz wpleść odrobinę humoru w swoją prezentację. Pamiętaj – nic nie sprzedaje równie skutecznie, co emocje!

Możesz również udać się w nieco innym kierunku i powiedzieć kilka słów o swojej firmie. Zdradź kim jesteś, czym się zajmujesz i jak długo działasz na rynku. Zamiast tworzyć elaborat i rozpisywać się na niezliczoną liczbę słów, wybierz prostszą drogę: opowiedz i pokaż. Taki przekaz zdecydowanie łatwiej trafi do odbiorcy, a na dodatek wzmocni Twoją autentyczność na rynku. Możesz wystąpić sam, możesz posłużyć się animacją. Sposobów jest naprawdę bardzo wiele. Zobacz przykładową realizację tego sposobu na przykładzie firmy Itaka:

2. Opinie o firmach i usługach

Jeden z najpotężniejszych pomysłów na wykorzystanie video. Masz swoich zadowolonych klientów? Znakomicie! Poproś ich, aby nagrali szczerą i naturalna opinię, w której powiedzą kilka słów o Twojej firmie czy usługach, które oferujesz. To rozwiązanie daje zdecydowanie lepsze efekty, niż zwykła tekstowa opinia. W końcu ruchomy obraz przyciąga bardziej, niż tekst. Jednak przede wszystkim, opinie nagrane w formie video, są zdecydowanie bardziej autentyczne. Skoro ktoś zdecydował się stanąć przed kamerą i opowiedzieć o swoich doświadczeniach, to na pewno wzbudzi to znacznie większe zaufanie niż krótka notatka podpisana „Polecam! Joanna K.”. Jeżeli w takim materiale wystąpi osoba znana i sławna, to efekt będzie jeszcze bardziej spotęgowany. Myślisz, że dlaczego Krzysztof Hołowczyc wypowiadał się o oponach Michelin? Zobacz sam:

https://www.youtube.com/watch?v=vDrYxsvRxh8

3. Poradnik oraz filmy szkoleniowe

W dzisiejszych czasach ludzie mają wiele problemów i co chwilę szukają sposobów na ich rozwiązanie. Wyjdź więc im naprzeciw i pokaż, że jesteś w stanie rozwiązać ich kłopot. Tematów może być wiele. Przykładowo, jeżeli masz firmę, która zajmuje się prowadzeniem kursów tanecznych, opublikuj serię materiałów video, w których pokażesz naukę wybranego układu tanecznego. Jeżeli wiedza zawarta tam będzie fachowa oraz pomocna, to istnieje duża szansa, że po resztę, klient zgłosi się sam. W dobry sposób obrazuje to ten przykład:

4. Jak ciężko pracujemy

Kolejna innowacyjność, która powinna dać szereg pozytywnych następstw. O czym mowa? Nagraj materiał video, w którym pokażesz, jak funkcjonuje Twoja firma. Niech potencjalni klienci wiedzą, jak wielki wysiłek jest wkładany w to, aby go zadowolić. Niech zdają sobie sprawę z faktu, że wraz ze swoimi współpracownikami, każdego dnia dajesz z siebie wszystko. Odbiorca utożsami Cię z prawdziwym profesjonalistą. Taką drogą poszedł np. Steven Jobs, który pokazał Apple „od kuchni”. Tutaj przykładowa realizacja, gdzie Celpro pokazało krok po kroku, jak powstaje koszulka w ich firmie:

5. Animacje

Animacje to znakomity sposób, aby coś przedstawić. Możesz to zrobić np. poprzez opowiedzenie jakiejś historii, dzięki której opiszesz sposób działania swojej firmy, produktu lub usługi. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Jedną z nich są np. doodle video, czyli filmy, które powstają na oczach widzów. Widać na nich rękę, która na białej powierzchni rysuje kolejne obrazy. Świetnym przykładem jest ten materiał:

Doodle video to oczywiście nie jedyna forma animacji. Jeżeli masz naprawdę duży budżet możesz stworzyć animację 3D, która będzie ukazana w wyjątkowej scenerii. Wykreuj zjawiskowy świat, a w samym sercu umieść swój produkt. Świetnie zrobiło to Lamborghini:

Czasami najlepiej działa to, co najprostsze. Czemu by nie posłużyć się prostą rysunkową animacją, która swoim wyglądem przypomina raczej bajkę, a nie reklamę? Pamiętasz serię skutecznych spotów napoju energetycznego Red Bull? Wszystko przypominało bajkę rysunkową:

6. Webinar

Czy chciałbyś przeprowadzić szkolenie na żywo, nie musząc nawet wychodzić z domu? Teraz masz taką możliwość. Webinar, to nic innego, jak szkolenie/kurs, który przeprowadzany jest w formie relacji na żywo. Bardzo często istnieje również możliwość bezpośredniej interakcji z widzami. Mogą oni komentować, zadawać pytania oraz dzielić się swoimi wrażeniami. Co więcej, materiał z webinaru możesz później udostępnić w formie zwykłego video! Dlatego jeżeli masz taką możliwość, śmiało możesz zorganizować webinar, dzięki któremu na pewno przyciągniesz widzów. Zobacz przykładowe nagranie z webinaru, autorstwa Pawła Tkaczyka:

Jak sam możesz zaobserwować, sposobów naprawdę jest bardzo wiele i tak jak już wcześniej zaznaczałem, każda firma, bez względu na branżę może znaleźć element, który będzie idealnie współgrał z ich charakterem. Działania video marketingowe warto wdrażać w strukturę promocyjną swojego przedsiębiorstwa, gdyż jest to szansa na to, aby Twoja firma działała lepiej, prężniej i skuteczniej.

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816