O popularności Instagrama nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Pod koniec 2017 roku Instagram miał blisko 600 mln użytkowników, a wpływy z reklam wyniosły ponad 4 miliardy dolarów. Badania wskazują, że popularność Instagrama będzie znacząco rosła. Według eMarketera, do 2021 roku liczba użytkowników na Instagramie wzrośnie do 927,9 mln.

Jeszcze bardziej imponująco to wygląda, gdy połączy się to z równie mocnym trendem jakim jest video. Jak wynika z kolejnych badań, video content na Instagramie przykuwa uwagę na 5x dłużej niż treści statyczne.

Nic jednak nie bierze się samo z siebie. Jeżeli chcemy, aby nasze video było oglądane, lajkowane, a także by płynęły z niego jakieś korzyści dla naszej marki, warto zadbać o zasięg takich materiałów. Dlatego też dziś mam dla ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dotrzesz do nowych widzów.

1. Instagram i hashtagi

W kontekście budowania zasięgów – liczba obserwujących to jedno, natomiast równie istotne są #hashtagi, czyli słowa kluczowe powiązane z Twoim video. Generują one zasięgi i pozwalają dotrzeć do osób potencjalnie zainteresowanych Twoimi treściami. Dlatego też, publikując swoje video na Instagramie, nie zapomnij o hashtagach. Jak je dobierać? Nie ma jednej uniwersalnej metody. Najważniejsze, aby ściśle związane były z tym, co serwujesz. Najlepszy sposób to testowanie różnych słów kluczowych i obserwowanie efektów. Pomóc również może Ci #HashtagAlert, czyli lista najlepszych hashtagów, którą przygotował Brand24. Otrzymać ją możesz tutaj. Polecamy!

2. Bezpośrednia wiadomość

Od jakiegoś czasu Instagram pozwala wysyłać bezpośrednie wiadomości prywatne do swoich obserwujących. Taką wiadomością może być również video, które udostępniłeś w serwisie. Możesz to zrobić z poziomu opublikowanego posta. Pamiętaj jednak, aby korzystać z tego rozsądnie. Wysyłanie do wszystkich to raczej kiepski pomysł. Wybierz kilku Twoich obserwujących, którym Twoje video naprawdę się przyda. Możesz też wykorzystać opcję „Udostępnij bliskim znajomym”.

3. Właściwa godzina

Niezwykle istotnym czynnikiem jest również godzina publikowania swojego video. Zanim zdecydujesz się cokolwiek puścić w świat, postaraj się dowiedzieć, jak najwięcej o swojej grupie docelowej. Kim są, czym się zajmują, jakie mają obowiązki i upodobania. Pomoże Ci to w stworzeniu persony, czyli profilu idealnego odbiorcy (zerknij na ten artykuł). Po zebraniu takich informacji, będzie Ci zdecydowanie łatwiej określić właściwą godzinę do opublikowania swojego video na Instagramie. Tutaj ponownie możesz testować. Sprawdzaj różne opcje, zobacz kiedy masz największe zasięgi i wybierz tą najlepszą.

4. Jakość, długość i parametry

Nie tylko „jak”, ale również „co” publikujesz wpływa na Twoje zasięgi. Ludzie chętniej będą lajkować i komentować materiały wysokiej jakości. Dlatego też zadbaj o to, aby obraz w video był wyraźny, a dźwięk dobrze słyszalny. Ważną rzeczą jest również długość  naszego video. Według ostatnich badań najlepsze wyniki na Instagramie osiągają materiały video o długości do 30 sekund. Oczywiście, nie oznacza to, że nie możesz przekroczyć tej długości. Warto jednak wziąć to pod uwagę przy tworzeniu swojego komunikatu. Pomyśl również o dodaniu napisów i/lub tworzeniu video tak, aby był zrozumiały bez dźwięku. Domyślnie wszystkie filmy na instagramowej tablicy odtwarzane są właśnie w ten sposób.

5. Bądź aktywny u innych

Instagram to społeczność, w której działa reguła wzajemności. Nie możesz tylko oczekiwać, ale musisz również dawać. Dlatego też, poza zwykłym publikowaniem video, warto, abyś był również aktywny na innych profilach. Lajkuj, komentuj, buduj pozytywne więzi. To dwie potencjalne korzyści dla Ciebie. Ludzie chętniej odwiedzają zaangażowane profile i takie, które mają sympatyczny wizerunek. Oprócz tego, jeżeli Twoje komentarze będą pojawiać się na innych profilach, jest spora szansa, że część zainteresowanych kliknie i odwiedzi Twój profil.

6. Informuj o swoim profilu

Ta wskazówka jest dosyć ogólna, bo dotyczy w zasadzie całego profilu, ale da korzyści m. in. Twoim materiałom video. Jeżeli chcesz, aby ludzie odwiedzali Twój profil, muszą wiedzieć o tym, że on istnieje. Dlatego – poinformuj o nim. Niech na Twojej stronie znajdzie się informacja i link do Twojego profilu. Zachęć w pozostałych mediach społecznościowych, aby odwiedzano również Twój profil na Insta.

7. Opis i call to action

Czy ludzie wiedzą o tym, że mają zostawiać polubienia? Czy w jakikolwiek sposób skłaniasz ich do komentowania? Samo wrzucenie video to nie wszystko. Warto również wrzucić jakiś krótki opis, który będzie zachęcał do obejrzenia i da krótkie rozeznanie o czym jest dane video. Nie zapomnij również o zachęceniu Twoich widzów do pozostawienia komentarza. W tym celu najlepiej sprawdzą się pytania otwarte w stylu: „Jak Wam się podoba…”, „Co sądzicie o…” „Kto z Was testował takie rozwiązanie?”, itd.

Te siedem PROSTYCH i SZYBKICH kroków pozwoli Ci znacząco podnieść statystki swoich materiałów video. Rady są proste, dlatego wdrożenie ich nie zajmie Ci zbyt wiele czasu.

Koniecznie daj znać o efektach i o tym, co myślisz na ten temat!

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816