Jesteś specjalistą w branży prawnej lub prowadzisz własną kancelarię? Być może zastanawiałeś się nad efektowną formą budowania wizerunku Twojej marki. Jak zapewne wiesz, prawny zakaz reklamy sprawia, że masz w tej kwestii dosyć ograniczone możliwości. Musisz uważać na każdym kroku, aby ktoś nie zarzucił Ci, że promujesz się w sposób niezgodny z przyjętymi zasadami. Dziś chciałbym przedstawić Ci praktyczne sposoby wykorzystania treści video. Dzięki nim, z powodzeniem będziesz mógł budować swój wizerunek, ciągle pozostając w zgodzie z przepisami i normami prawnymi.

O prawnym zakazie reklamy

Zgodnie z przepisami, prawny zakaz reklamy obejmuje wszystkie zawody prawnicze (prawnik, adwokat, notariusz, radca prawny, komornik, sędzia), a także lekarzy oraz doradców podatkowych. Na czym polega taki zakaz promocji? Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na portalu mojafirma.infor.pl, w przypadku branży prawnej generalną zasadą jest zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz zakaz korzystania z reklamy w jakiejkolwiek formie. […] nie mogą promować swojej indywidualnej działalności podczas wystąpień w środkach masowego przekazu czy umieszczać szyldów […] z tzw. hasłami marketingowymi. […] Szyldy nie powinny się nadto wyróżniać.

Mówiąc w dużym uproszczeniu, nie możesz pozyskiwać klientów poprzez reklamę czy stosować chwytliwych haseł marketingowych. Również tablice informacyjne nie powinny zbytnio się wyróżniać i przyciągać (najlepiej, gdy jest jednokolorowa).

Co natomiast dozwolone jest w tej branży? Jako specjalista z branży prawnej, możesz umieszczać np. w prasie swoje dane osobowe, tytuł naukowy, dane kontaktowe, a także preferencje zawodowe. Całość jednak musi być jedynie informacją i nie może zawierać żadnego chwytliwego sloganu reklamowego (np. „zostań moim klientem, a będziesz zadowolony” czy „ze mną wygrasz każdą sprawę”). Jest jeszcze coś… niesamowitego!

Video marketing? A czemu by nie!

Jak już wspomniałem, masz dosyć ograniczone możliwości, lecz nie oznacza to, że musisz porzucić marzenie o efektywnym budowaniu wizerunku. Z pomocą przychodzi video marketing! Co więc możesz zrobić, aby czerpać garściami z potężnego trendu, jakim jest video, pozostając jednocześnie w zgodzie z przepisami i normami prawnymi? Przedstawiam kilka sposobów, które możesz natychmiast wykorzystać w praktyce:

Zacznij prowadzić videoblog ekspercki
Posiadasz dużą wiedzę w zakresie Twoich preferencji zawodowych? Świetnie! Dlaczego by więc tego nie wykorzystać? Warto, abyś zaczął dzielić się swoją wiedzą z innymi! Zacznij nagrywać videoblogi, w których będziesz wyjaśniał i omawiał różne kwestie z zakresu prawa. Uwierz mi na słowo, że ludzie nieustannie poszukują odpowiedzi na rozmaite kwestie. Mają problemy, szukają pomocy, a najchętniej wykorzystują do tego internet, który dla wielu jest przecież miejscem, gdzie znajdą odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Wyjdź więc naprzeciw ich oczekiwaniom. Na pewno docenią, jeżeli ktoś krótko i treściwie wyjaśni im jakąś problematyczną kwestię np. z zakresu prawa pracy, prawa karnego oraz każdej innej dziedziny. Przedstaw się… i mów! Prawdopodobieństwo, że zabraknie Ci tematów… jest bardzo małe. Zobacz przykładową realizację tego pomysłu:

Odpowiadaj na pytania
Odpowiadanie na problematyczne kwestie Twoich widzów – to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie możesz uczynić. Niech Twoi widzowie zadają Ci pytania. Mogą to robić dosłownie wszędzie: wysyłać je na maila, umieszczać pod filmami czy w mediach społecznościowych. Poinformuj ich o tym. Gdy będziesz już miał ich wystarczającą liczbę – możesz nagrać specjalny odcinek, w którym na nie odpowiesz. Sposób realizacji oraz częstotliwość publikacji zależy wyłącznie od Ciebie. Może to być raz na tydzień, a jeżeli masz ochotę – możesz robić to częściej. Wszystko również zależy od tego, jakim materiałem będziesz dysponował. Początkowo, takie pytania będą pojawiały się stosunkowo rzadko, ale z upływem czasu i wzrastającą oglądalnością kanału – powinno być ich coraz więcej. Ta forma video ma jedną niepowtarzalną zaletę – nagrywasz i opowiadasz o tych tematach, które faktycznie w danym momencie interesują Twoich widzów. Rozwiązujesz ich problemy i odpowiadasz na ich wątpliwości. Wspaniale, prawda?

Przeprowadź webinar
Jak zorganizować szkolenie czy spotkanie ze swoimi widzami – nie wychodząc z domu? Z pomocą przychodzi webinar! Webinar to forma internetowej transmisji na żywo, która umożliwia zorganizowanie wirtualnego szkolenia czy innego spotkania. Co najważniejsze, całość odbywa się w czasie rzeczywistym, a także umożliwia obustronną interakcję – zupełnie jak podczas normalnego spotkania. Dodatkowo, każdy webinar możesz później wykorzystać jako samodzielne video, dla wszystkich tych, którzy nie zdążyli obejrzeć go na żywo.

Jak możesz wykorzystać webinarium? Z pewnością pamiętasz aferę kredytów frankowych i związaną z tym narodową panikę. Internet zalewała fala pytań na temat kredytów frankowych, mnóstwo wątpliwości oraz obaw. I tu pojawia się Twoja rola. Jeżeli widzisz, że jakiś temat budzi wielkie poruszenie – skomentuj go. Jesteś przecież ekspertem, więc masz wręcz obowiązek wypowiadać się w takich tematach. Kto, jak nie Ty? Tym bardziej, że najczęściej obszarem burzliwych dyskusji są zmiany, które niosą ze sobą negatywne konsekwencje. Odpowiedz na problemy i wątpliwości ludzi i bądź ich wsparciem. Wsparciem, które wyjaśni wszystkie problematyczne tematy i posłuży dobrą radą.

Co do realizacji: najprostsze i najszybsze narzędzie do przeprowadzenia webinaru to Facebook. Zorganizowanie transmisji na żywo jest bardzo proste – to kwestia kilku kliknięć, a jedyne co potrzebujesz do nagrywania to smartfon oraz dostęp do internetu.

Jak poinformować ludzi o webinarze? Z odpowiednim wyprzedzeniem umieść informację w swoich profilach społecznościowych. Możesz również wykorzystać Facebooka do stworzenia wydarzenia i zapraszania do niego potencjalnych uczestników. Pamiętaj, aby jasno sprecyzować, kiedy odbędzie się internetowe „spotkanie” oraz jakim tematom będzie poświęcone. Przedstaw również praktyczną instrukcję dotyczącą tego, w jaki sposób wziąć udział w webinarze. Zobacz, jak to wygląda w praktyce:

Kilka słów na zakończenie

Jak sam widzisz, możesz wykorzystać potencjał video marketingu do tego, aby dawać od siebie jakąś wartość dla innych. Wartość i wiedzę, które będą mogły rozwiązać problemy i bolączki wielu osób. Dzięki temu, pokażesz, że najważniejszy jest dla Ciebie drugi człowiek i jego dobro. Możesz w ten sposób pomóc wielu osobom, a oprócz tego kreować pozytywny wizerunek Twojej marki. Co najważniejsze, wszystkie te propozycje nie są bezpośrednią reklamą, więc nadal Twoje działania pozostają zgodne z prawem.

Nie zwlekaj dłużej. Zacznij działać – nagrywaj i pokaż, że prawo też ma swoje ludzkie oblicze!

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816