Kontynuujemy naszą serię artykułów o zwiększaniu popularności video w poszczególnych mediach społecznościowych. Po dzieleniu się wiedzą na temat Twittera i Instagrama, przyszedł czas na najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, czyli Facebook.

Słowem wstępu…

Nie da się ukryć, że Facebook coraz bardziej zmierza w kierunku video. Rozwój platformy Watch, premiowanie treści video w swoim algorytmie – to tylko niektóre fakty potwierdzające tę tendencję. Wobec tego wielu ekspertów twierdzi, że największym konkurentem Facebooka zaczyna być YouTube.  W efekcie, mamy taką “malutką” złośliwość ze strony włodarzy Facebooka, a mianowicie ucinanie zasięgów postom z linkiem do YouTube.

Video na Facebooku możesz umieszczać na dwa sposoby. Pierwszy to (wspomniane już przeze mnie) wklejenie linku do materiału umieszczonego już na innym serwisie (najczęściej na YouTube). Drugi sposób to udostępnienie video bezpośrednio na Facebooka.

Dziś omówimy tę drugą możliwość i przedstawimy OSIEM sposobów na zwiększenie popularności i zaangażowania społeczności wśród naszych filmów.

Oto zatem OSIEM WSKAZÓWEK:

1. Wartościowe, pomocne i przydatne

Być może zaczniemy od rzeczy banalnej, ale bardzo często zapomnianej. Największą szansę na udostępnienie, reakcje i komentarze masz wtedy, jeżeli Twoje video będzie wartościowe i pomocne. Owszem, często zdarza się, że “głupie” treści generują miliony wyświetleń, ale chyba nie na takiej “sławie” nam zależy. Jeżeli chcesz być postrzegany jako ekspert i profesjonalista w swojej branży, twórz video dobrej jakości – zarówno merytorycznej i technicznej. Wtedy zwiększa się szansa, że dotrą do jak największej liczby osób. Zadbaj o to, aby obraz był wyraźny, a dźwięk czysty i dobrze słyszalny.

2. Dodanie napisów

Według szacunkowych badań serwisu Digital – nawet do 85% materiałów video na Facebooku może być oglądanych bez włączonego dźwięku. To spore wyzwanie, ale również test na kreatywność. Jeżeli np. Twoje filmy będą oglądane na urządzeniach mobilnych w autobusie czy poczekalni  – warto pomyśleć o dodaniu napisów, tak, aby komunikat był zrozumiany bez konieczności włączania dźwięku. Dzięki temu Twój przekaz dotrze do odbiorcy niezależnie od warunków, w jakich się znajduje. Niewątpliwie taki zabieg również przyczynia się do zwiększenia popularności.

3. Udostępnianie w grupach

Grupy na Facebooku to prawdziwa oaza do budowania zaangażowania dookoła swoich materiałów. Niesamowitą zaletą jest to, że masz zdecydowanie większą szansę na to, aby trafić do takich osób, które faktycznie mogą być zainteresowane tym, co chcesz przekazać. Znajdź kilka grup tematycznych powiązanych z merytoryką Twojego filmu i podziel się z nimi swoją wiedzą. Pamiętaj jednak o tym, aby robić to ze zdrowym rozsądkiem. Nie możesz spamować, “wciskać” swoich video na siłę czy masowo umieszczać tego samego filmu we wszystkich możliwych miejscach. Zrób to w sposób inteligentny, a na pewno spotkasz się z przychylnością osób tam będących. Uzyskasz również wskazówki, co możesz zrobić lepiej.

4. Konta osobiste

Umieszczenie swojego materiału video na firmowym fanpage to jedno. Warto jednak również pamiętać o swoim koncie osobistym. Z pewnością wśród swoich znajomych masz osoby, które mogą być potencjalnie zainteresowane Twoim materiałem. Oprócz tego, umieszczenie video na swoim profilu to szansa na większe zasięgi. Możesz  robić to na dwa sposoby. Pierwszy to użycie przycisku “udostępnij” z poziomu postu na fanpage. Druga możliwość to umieszczenie takiego video bezpośrednio na swoim koncie osobistym. To drugie rozwiązanie ma pewną wadę, gdyż nie masz dostępu do statystyk i danych analitycznych. Zaletą jest to, że docierasz do swoich znajomych.

5. Podwójne “call to action”

Dla niektórych może wydać się to zabawne, ale warto i nawet trzeba przypomnieć widzom o tym, aby skomentowali, zalajkowali czy udostępnili Twoje video. Musisz poprowadzić ich za rączkę i jasno powiedzieć, co mają zrobić. Dlatego zastosuj wezwanie do działania. Najlepiej dwukrotnie. Pierwszy raz na koniec Twojego materiału video, a drugi – w opisie na Facebooku. Jak powinno brzmieć takie “call to action”? Różnie. Nie ma jednej sprawdzonej metody. Przykładowe to: “Udostępniając, dzielisz się wiedzą” lub “Jeżeli podobał Ci się ten materiał, zostaw “serce” i podziel się nim ze znajomymi”.

6. Wywołaj dyskusję!

Skłaniać ludzi do żywej dyskusji możesz robić jeszcze na jeden sposób. Zadawaj pytania! Tak – to jeden z najlepszych sposobów. Jeżeli chcesz, aby ludzie komentowali, zadawaj otwarte pytania. Odpowiadać będą mogli oczywiście za pomocą komentarzy. Zapytać możesz praktycznie o wszystko. Wszystko zależy od tego, o czym mówisz.

7. Wiadomości prywatne

Nagrałeś materiał? Wiesz, że może się przydać konkretnej osobie? Świetnie! Czas jej o tym powiedzieć. Tak! W końcu Facebook daje możliwość bezpośredniej komunikacji. Tylko spokojnie. Nie o to chodzi, aby link do swojego video na Facebooku wysłać masowo wszystkim swoim znajomym. Wyślij tym, którzy faktycznie mogą być tym zainteresowani. “Cześć Agata! Widziałem, że ostatnio zastanawiałaś się, jak możesz wykorzystać Twittera do promocji swojej marki. Nagrałem o tym video. Mam nadzieję, że Ci się przyda”. Taka wiadomość do kilku osób może dać lepsze efekty, niż masowo wysłany link do 1000 użytkowników Facebooka. Miej to na uwadze.

8. Boty na Messengerze

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym na Facebooku są najróżniejsze boty. Dzięki nim Twoi fani mogą otrzymywać powiadomienia o nowych postach czy unikatowe treści. W tym temacie jednak nie będziemy się wymądrzać ani trochę. Prawdziwym mistrzem botów jest Mateusz Czech z Brand24 i dlatego też odsyłamy do jego bloga.

A Ty jakie sposoby stosujesz, aby przyciągać rzeszę odbiorców? Podziel się z nami w komentarzu!

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816