Jako przedsiębiorcy, marketerzy czy po prostu ludzie, mamy tendencję do powracania myślami w przeszłość. Często wspominamy naszego pierwszego klienta, dzień w którym założyliśmy własną firmę czy pierwszy napisany artykuł.

Takie wspomnienia są bardzo silne i pomimo upływu wielu lat, ciągle bez problemu jesteśmy w stanie je odtworzyć i o nich opowiedzieć. Dzieje się tak z kilku powodów. Najważniejszym z nich jednak jest fakt, że to właśnie emocje sprawiają, że nasze wspomnienia pozostają w pamięci.

Podobnie jest z reklamami – zwłaszcza starymi. Pomimo, że zmienia się technika kręcenia reklam czy mamy dostęp do coraz to nowocześniejszych kamer, technologii, niektóre spoty video się nie starzeją. Pomimo upływu lat, wiele reklam ciągle jest przykładem świetnego video marketingu.

Dlatego też, pozostając w tym nostalgicznym klimacie, w dzisiejszym artykule powrócimy do starych, ale ciągle dobrych reklam.

Werther’s Original

Pamiętasz swój pierwszy cukierek? A pamiętasz tę reklamę? Klasyk dzieciństwa 🙂 No i ten przekaz – uważasz, że Twój wnuczek jest wyjątkowy? No to kup mu Werther’s Original. Kultowa reklama z początku lat 90′ z dobrym story i mnóstwem emocji!

Świąteczna ciężarówka Coca-Coli

Jakie są najpopularniejsze skojarzenia ze świętami Bożego Narodzenia? Choinka, śnieg, prezenty, no i ciężarówka Coca-Coli z dźwięczną piosenką „Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta”… Prawdziwy hit. Wzorowy przykład reklamy, która zapada w umysł odbiorcy, wywołuje silne skojarzenia z marką i wraz z upływem lat wcale nie traci na popularności.  Do dzisiaj przecież padają hasła w stylu: „O, jedzie ciężarówka Coca-Coli. Przygotowania do świąt uważam za otwarte”.

Terravita

Jeżeli pamiętasz tańcząca krową, śpiewającą „Terravita, czekolada wyśmietnia” – to oznacza, że miałeś udane dzieciństwo. Reklama z 1997 roku. Tańcząca i śpiewająca krowa skutecznie zachęcała do kupna czekolady. Według mnie spot ani trochę nie stracił na aktualności, a brand hero marki i chwytliwa piosenka nadal wpada w ucho. Chyba nadal znam ją na pamięć 🙂

Milka

Kolejna reklama czekolady aktualna i wspominana z sentymentem, aż po dziś. Powiedzenie „A świstak siedzi i zawija je w sreberka” było kiedyś powtarzane do znudzenia. I chyba nadal jest, bo czasami zdarzy mi się usłyszeć jeszcze to powiedzenie. Kolejny spot, który doczekał się miana kultowego. Niestety nie znalazłem na YT polskiej wersji, ale to hasło możecie dopowiedzieć sobie sami.

Nutella

Kolejna reklama, która wspomina beztroski czas dzieciństwa. Kanapki z Nutellą były marzeniem i pragnieniem chyba każdego dzieciaka. Zresztą, umówmy się – nie tylko dzieci 🙂 Oj, chyba nie sposób policzyć, ile kilogramów Nutelli zostało zjedzonych w moim domu.  Zresztą, czy da się odmówić kupna i zjedzenia tego czekoladowego kremu po obejrzeniu takiej reklamy? Tyle radości, szczęścia i zadowolenia w jednym miejscu! Kupuję ten marketing!

Pij mleko będziesz wielki

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich kampanii społecznych o wręcz globalnym zasięgu. Kampania została stworzona w 2002 roku wobec dużego ryzyka wystąpienia osteoporozy wśród 4 mln Polaków. Z badań wynikało, że polskie dzieci spożywały zaledwie połowę zalecanej normy wapnia. Według badań 97% respondentów, którzy zauważyli kampanię – pamięta jej hasło, a aż 78% dzieci w 2008 roku pamiętało kampanię. Do spotów zostały zaangażowane gwiazdy polskiego kina. Poniżej spot z Bogusławem Lindą i jego kultowe „Nie chce mi się z wami gadać!”.

Pegasus

Legendarna seria czterech reklam, które były emitowane w polskiej telewizji na przełomie lat 95-97. Konsola Pegasus – w tamtych czasach marzenie każdego dziecka. Obecnie – synonim beztroskiego dzieciństwa, wspaniałych chwil i długich godzin spędzonych na fantastycznej zabawie. Pegasus dawał możliwość poczucia się jak kierowca rajdowy, bilardzista czy poszukiwacz przygód. Chyba jedną z najwspanialszych rzeczy jaką oferowała ta konsola, to właśnie możliwość gry z rodziną czy znajomymi. Dlatego też, Pegasus promował się jako rodzinna gra komputerowa. Niesamowite chwile!

Lech

Stara reklama piwa Lech. Co zrobić, gdy zabraknie dla Ciebie biletu na mecz ulubionej drużyny? Zobacz! Świetny spot pokazujący, że sportowe emocje przeżywane wśród najbliższych osób i przy dobrym piwku – to jedna z najlepszych rzeczy jakich człowiek może doświadczyć. No i ta muzyka zespołu Queen! Friends Will Be Friends 🙂

Era – Blueconnect

W 2005 roku hasło najszybszy, bezprzewodowy internet naprawdę robiło wrażenie. Jedna z najmłodszych reklam w tym zestawieniu, która jest do dziś doceniana przede wszystkim za świetny warstwę muzyczną. W tym przypadku jest za nią odpowiedzialny Bomfunk MC’s i jego Freestyler. Kto z Was śpiewał: „Fristajla. Łaka maka fą”?

Flips

Na zakończenie przenieśmy się do roku 1994 i ponowne zakosztowanie chrupków Flips. Nie będziemy nic więcej pisać. No po prostu musicie to zobaczyć!

A Wam jakie stare reklamy utkwiły w pamięci? Piszcie w komentarzach!

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816