Kilka miesięcy temu na naszym blogu zachęcaliśmy do stworzenia video-ogłoszenia o pracę, jako alternatywy dla tradycyjnego ogłoszenia. Przedstawialiśmy również korzyści, jakie może zyskać marka, dzięki takiemu typowi ogłoszenia. O tym wszystkim (i nie tylko) możecie przeczytać tutaj.

Skoro wystawiasz ogłoszenie o pracę, to z pewnością oczekujesz, że będziesz dostawał CV kandydatów, wśród których znajdziesz swojego wymarzonego pracownika.

Co jednak, gdy Twoją skrzynkę mailową zalewają setki ofert, przez które Ty (lub Twój dział HR) musisz przekopywać się godzinami? Co w sytuacji, gdy powątpiewasz w autentyczność poszczególnych życiorysów? Czy chciałbyś usprawnić proces rekrutacji w swojej firmie i dostawać tylko takie CV, które będą atrakcyjne dla Ciebie, jako pracodawcy?

Jeżeli Twoja odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi: „TAK”, to bardzo prawdopodobne, że zainteresuje Cię video CV.

Video CV – nowa (lepsza?) forma rekrutacji?

Rosnąca popularność video i jego silna obecność w trendach marketingowych na rok 2018, każe zastanowić się nad jego obecnością także w działach HR i rekrutacji. Nie da się ukryć, że video CV to forma nowa, która nie jest jeszcze zbyt spopularyzowana. Niemniej, w ostatnim czasie można zaobserwować tendencję zwyżkową i coraz śmielsze próby wykorzystania tej formy komunikacyjnej. Dla przykładu, w Urzędzie Pracy w Gdańsku i Tarnowie, pojawił się nawet specjalny sprzęt do nagrywania CV w formie video. Konkurs na najlepsze video CV organizowali m. in. beeatwork.pl.

Jak każda nowinka, także i ta, wywołuje różne odczucia i jest przedmiotem dyskusji wśród przedsiębiorców, marketerów i specjalistów ds HR. Czy forma video CV ma szansę sprawdzić się w firmowych rekrutacjach i zdecydowanie ułatwić ją przedsiębiorcom?

Rozważmy zatem, za i przeciw.

+ Video CV to oszczędność czasu

Jak wiele razy zdarzyło Ci się, że Twoją skrzynkę mailową zalały dziesiątki czy nawet setki CV od kandydatów? Musiałeś się przekopywać przez każde z nich i często niewiele Ci mówiły. Co gorsza, mogło zdarzyć się nawet tak, że z pozoru atrakcyjne CV, na rozmowie kwalifikacyjnej okazało się jedną wielką wtopą i nieporozumieniem, a Ty tylko straciłeś swój cenny czas.  Atrakcyjne CV i niechlujny/wulgarny kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej – to niestety nierzadkie przypadki ze spotkań rekrutacyjnych.

Video CV w pewnym stopniu jest w stanie zminimalizować występowanie takich przypadków. Dlaczego? Jeżeli kandydat na pracownika dostarczy Ci video w którym zaprezentuje siebie, już po kilku minutach jesteś w stanie wyrobić sobie jakieś zdanie na temat tej osoby i zdecydować czy warto zapraszać ją do dalszego etapu rekrutacji. Sposób wyrażania się, ubioru czy zachowania na nagraniu – to wszystko przecież wpływa na ocenę końcową kandydata. Oprócz tego,  masz większą szansę ocenić, czy dany człowiek jest autentyczny, czy może „naściemniał” o swoim doświadczeniu. Naprawdę – POTĘŻNA OSZCZĘDNOŚĆ CZASU!

+ Pracownik, któremu zależy!

Przeprowadzając rekrutację w tradycyjnej formie, musisz liczyć się z faktem, że będziesz dostawać CV od dwóch typów kandydatów. Pierwsi to Ci, którym faktycznie zależy na pracy w Twojej firmie lub branży. Drudzy to tacy, którzy sami do końca nie wiedzą co chcą robić i wysyłają CV wszędzie tam, gdzie popadnie. Przyznaj, z jakimi typami przyszłych pracowników wolałbyś się spotkać? Jeżeli zależy Ci na tych pierwszych, to postawienie na video CV, może pomóc Ci przyciągnąć takich kandydatów.

Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny. Stworzenie CV w formie video wymaga więcej zaangażowania i zasobów czasowych, niż odpowiednika tekstowego. Oprócz tego, najczęściej takie video CV wymaga konkretnej personalizacji, więc odpada możliwość masowego wysyłania tego samego CV do wielu pracodawców. Jeżeli ktoś wysilił się na tyle, że stworzył i wysłał do Ciebie CV w formie video, oznacza to, że zapewne zależy mu na pracy w Twojej firmie. Dzięki temu, że dostaniesz mniej kandydatur, ale będą one lepsze jakościowo – jesteś w stanie ponownie zaoszczędzić czas i nerwy, a także pozyskać bardzo wartościowego pracownika.

+ Poznanie umiejętności kandydata

Niektóre firmy z wybranych branż, już na etapie wysyłania CV przez kandydatów, mogą poznać ich faktyczne umiejętności. Mowa tutaj oczywiście o firmach np. ze stanowiskami graficznymi czy produkcji video/audio. Jeżeli poszukujesz kogoś na takie stanowisko, jego video CV może być jednocześnie próbą jego umiejętności. To również znakomita okazja do tego, aby poznać kreatywność, pomysłowość i wyobraźnię kandydatów.

+ Możliwość wyróżnienia się

Powiem krótko. Pamiętaj, że Ci, którzy korzystają z niestandardowych, niepowszechnych i niebanalnych rozwiązań – najbardziej zapadają w pamięć. Jeżeli będziesz jedną z pierwszych firm, które wykorzystują u siebie CV w formie video, to właśnie o Tobie będzie mówiło się najgłośniej.

Video CV to nie tylko zalety, ale też wady…

Każdy kij ma dwa końce. Nie istnieją rzeczy idealne! Tak – nawet video nie jest idealne! Przyjrzymy się zatem potencjalnym wadom i zagrożeniom

– Nie dla każdej branży

Długo zastanawiałem się nad tym, czy faktycznie umieścić to na liście wad… ale żeby nie było tak kolorowo – niech będzie. Nie da się ukryć, ze video CV nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i nie sprawdzi się w każdej z branż. Trudno bowiem, abyśmy oczekiwali takiej formy od kogoś, kto aplikuje np. do firmy sprzątającej. Trudno podawać konkretne przykłady branż. Najlepiej jeżeli sam zastanowisz się, czy Twoja marka pozwala na zastosowanie takiej formy rekrutacji. Na pewno video CV z powodzeniem można zastosować we wszelkich firmach z gatunku domów mediowych, dziennikarstwa, marketingu czy wszędzie tam, gdzie w jakikolwiek sposób stawia się na kreatywność.

Zresztą zobacz sam i przyznaj, czy nie wolałbyś otrzymać na skrzynkę takiego CV, zamiast zwykłego, tekstowego.

– Część kandydatów może się zrazić

Jako przedsiębiorcy, musimy zdać sobie sprawę, że nie każdy dysponuje właściwym sprzętem do stworzenia CV w formie video. W końcu wszyscy kandydaci, którzy zdecydują się wysłać do nas swój życiorys, z pewnością będą chcieli, aby samo CV stało na jak najwyższym poziomie technicznym. Nie da się ukryć, że część z osób może nie sprostać tym wymaganiom, zniechęcić się i zwyczajnie zrezygnować. Na szczęście, wraz z upływem czasu problem ten powinien stopniowo zanikać. Raz, że coraz częściej mamy już w ręce przyzwoitą kamerę (mowa oczywiście o naszych smartfonach). Dwa, że niektóre Urzędy Pracy umożliwiają i wspierają stworzenie takiego CV. Specjalna platformę i miejsce do zrobienia własnego video życiorysu oferują m. in. Urząd Pracy w Tarnowie, Gdańsku czy Chrzanowie. Należy się spodziewać, że kolejne urzędy, pójdą w ich ślady.

Wydaje się, że video CV, chociaż jest tworem stosunkowo nowym, jest warte naszego zainteresowania. Jeżeli jako przedsiębiorcy widzimy, że ten sposób rekrutacji ma szansę zaistnieć w naszej marce – spróbujmy. Możemy zyskać bardzo wiele: od bardziej efektywnego pracownika, po większą rozpoznawalność, a przede wszystkim niesamowitą oszczędność czasu.

A Ty? Co myślisz o tej formie rekrutacji? Czy planujesz wprowadzić ją u siebie? A może już to zrobiłeś? Podziel się wrażeniami w komentarzu!

 

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816