W dzisiejszym artykule przedstawiamy kolejne pięć błędów, których nie warto popełniać, jeżeli chcesz, aby Twoje działania video marketingowe były jak najbardziej skuteczne. Zanim rozpoczniesz czytanie, polecamy lekturę pierwszej części tego artykułu, którą możesz przeczytać tutaj.

#1 – Tworzenie zbyt długich video

Chcesz stworzyć swoje video i zawrzeć tam wiele wartościowych informacji? Świetnie! Wartościowe treści są zdecydowanie chętniej udostępniane. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Twoje video nie powinno być zbyt długie. Dlaczego? Zbyt obszerne materiały video po pewnym czasie zaczynają nudzić. W efekcie albo widz nie ogląda go do końca, albo po pewnym czasie przestaje przyswajać informacje, które mu przekazujesz. Może się zdarzyć, że w ogóle nie włączy Twojego filmu, gdyż stwierdzi, że materiał jest zbyt długi. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest opublikowanie dwóch lub kilku krótszych filmów, niż jednego dłuższego.

Ile powinno trwać video? Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wszystko bowiem zależy od tego, jakiego typu video tworzysz. I tak w przypadku video promocyjnego, czy będzie to doodle video, graphic motion czy klasyczne video, najwyższą skuteczność dają takie, które trwają maksymalnie 60 sekund.

W przypadku, gdy chcesz stworzyć praktyczny poradnik, to dłuższe treści są jak najbardziej mile widziane, ponieważ odbiorca klikając w  Twoje video, jest już nastawiony na spędzenie z Tobą dłuższego czasu i zdobycie wiedzy. Ogólnie rzecz biorąc, radzimy, aby większość materiałów nie przekraczała 4-5 minut. Niech będzie to prawdziwa petarda wiedzy!

#2 – Dużo wyświetleń – odniosłem sukces! Czy aby na pewno?

Tworząc swoje video i umieszczając je w sieci, z pewnością chcesz, aby dotarło do jak największej liczby odbiorców. I w tym momencie pojawia się pewna pułapka, ponieważ nie zawsze sukces powinieneś definiować liczbą wyświetleń. Oczywiście, świetnie, gdy Twoje video będzie popularne, a licznik wyświetleń urośnie do wygórowanej liczby. Jednak tutaj również sprawdza się zasada, że nie ilość się liczy, a jakość. Zazwyczaj lepiej mieć mniejszą publiczność, która jest bardziej zaangażowana i zdecydowanie trafniej odzwierciedla Twoją grupę docelową, niż tysiące udostępnień i brak jakiejkolwiek interakcji. Jeżeli video nie będzie oglądane przez pożądanych przez Ciebie odbiorców, Twoje działania video marketingowe będą nieefektywne. Uwaga! Nie twierdzę, że błędem jest duża liczba wyświetleń! Nie o to chodzi! Błędem jest złe wyciąganie wniosków, ponieważ o sukcesie nie zawsze decyduje licznik widzów pod Twoim filmem. Bądź tego świadom.

#3 – Brak promocji video

Nawet najlepsze treści potrzebują promocji, aby rozpędzić machinę popularności. Dlatego stworzenie filmu i pozostawienie go samego sobie – to najgorsze, co możesz zrobić. Jeżeli chcesz, aby Twoi klienci dotarli do treści, które tworzysz – nie zapominaj o promocji. Tym bardziej, że można to robić prosto, szybko i za darmo. Wykorzystaj do tego media społecznościowe (Facebook, Twitter, Linkedin, itd.). Jeżeli wgryziesz się już w temat wystarczająco, możesz pomyśleć o płatnej reklamie. Szerzej na temat promocji w mediach społecznościowych, pisaliśmy w tym artykule.

#4 – Po co właściwie tworzę?

Zanim chwycisz za kamerę, zanim zaczniesz tworzyć jakąkolwiek treść, zadaj sobie jedno fundamentalne pytanie: “po co właściwie chcę nagrywać”? Sprecyzowanie własnego celu to niezbędny krok. Bez tego Twoje późniejsze działania pozbawione będą jakiegokolwiek sensu. Dlatego też, na samym początku usiądź spokojnie, weź do ręki kartkę oraz długopis i wypisz, czego właściwie oczekujesz od swoich działań, co chcesz osiągnąć i co będzie wyznacznikiem osiągnięcia sukcesu. Może to wydawać się banalne, ale uwierz – to potężny krok w kierunku ttriumfu. Jeżeli zdefiniujesz swój cel, zdecydowanie łatwiej będzie Ci tworzyć treści i dopasowywać je pod własną strategię. Zresztą, przeprowadź sobie sam te proste ćwiczenie, a przekonasz się jaka siłą w nim drzemie.

#5 – Brak skojarzeń z Twoją marką

Stworzyłeś wartościową treść, która pomaga innym? Świetnie! Niech wszyscy oglądający kojarzą ją właśnie z Tobą. Pozostawanie anonimowym to swoisty strzał w kolano. Jeżeli w żaden sposób nie powiążesz materiału ze swoją firmą, nie będziesz też mógł zaobserwować żadnych efektów. Wiele osób zastanawia się, dlaczego pomimo wielkiej oglądalności materiałów, które tworzą, nie generują z tego tytułu zwiększenia sprzedaży czy większej liczby odwiedzin na firmowej stronie internetowej? Jak się później okazuje… zawdzięczają to tylko i wyłącznie sobie. Skąd widz ma wiedzieć, gdzie się udać, jeżeli np. autor nie zostawił linka do firmowej strony internetowej?

Dlatego też, musisz pamiętać o tym, aby wywołać u widza skojarzenie z Twoją marką. Jak możesz to zrobić? Istnieje kilka uniwersalnych sposobów: nazwij kanał (np. na YouTube czy Vimeo) nazwą swojej firmy, dyskretnie umieść na filmie także jej logo, a w opis przeznacz na wszystkie najważniejsze linki i kanały społecznościowe, gdzie można Cię znaleźć. Nie zapomnij również o wyraźnym Call to Action.

Widzisz więc, jakich kolejnych błędów warto się wystrzegać, jeżeli chcesz, aby Twoje działania video marketingowe były jak najbardziej skuteczne. Dlatego, nie zwlekaj dłużej, jeżeli popełniasz jeden z tych błędów – natychmiast go wyeliminuj. A jeśli jeszcze nie zacząłeś swojej przygody z video marketingiem, to wiesz już czego unikać i będziesz mieć fantastyczny start!

Masz doświadczenie z radzeniem sobie z tymi błędami? A może nurtują Cię kwestie, o których jeszcze nie wspomnieliśmy? Jeżeli tak – napisz proszę w komentarzu!

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816