Przeglądając internet, można natknąć się na szereg różnorakich mitów i nieprawdziwych teorii na temat video marketingu. Jest to jest o tyle niepokojące, że wielu przedsiębiorców, poważnie zainteresowanych działaniami video marketingowymi, może skutecznie się do nich zrazić, trafiając na błędne informacje. Czy rzeczywiście video marketing posiada tyle wad? Niezupełnie! W dzisiejszym artykule obalimy pięć najpopularniejszych mitów związanych właśnie z video marketingiem! Jesteś gotowy?

MIT 1: Nie każda branża może skorzystać z marketingu video

Pierwszy, a zarazem jeden z najpowszechniejszych mitów, z którymi się spotykam. Z ust niektórych przedsiębiorców można usłyszeć: „W mojej branży video marketing zupełnie się nie sprawdzi” lub „Nie mam co reklamować, to nie dla mnie”. Błąd! Video marketing z powodzeniem sprawdzi się w każdej firmie, bez względu na to, czym się ona zajmuje. Dlaczego? Video marketing to nie tylko zwykła reklama produktu czy usługi.  Co najważniejsze, bazuje on na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą. Nie jest nachalny, nie wciska, a integruje i wywołuje pozytywne emocje, które sprzyjają tworzeniu więzi. Marketing video może być przecież wykorzystywany nawet przez branże, które mają prawny zakaz reklamy swoich usług (kancelarie prawnicze, gabinety lekarskie, itd.). W jaki sposób? Dla przykładu, biura doradztwa podatkowego mogą skupić się na serii filmów, w których będą odpowiadać na pytania widzów, związane z kwestiami finansowymi. Co jednak najistotniejsze, taki sposób realizacji jest w zupełności zgodny z prawem, a z pewnością seria takich videoblogów, bardzo pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy. Zobacz przykładową realizację tego pomysłu:

MIT 2: Video marketing to przedsięwzięcie zbyt kosztowne

Kolejna opinia, która nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Wielu przedsiębiorców rezygnuje z nagrywania treści video, w obawie o zbyt duże koszty. „Nie stać nas na to”, „Wydamy mnóstwo pieniędzy na sprzęt” – takiego rodzaju przykładowe wymówki można usłyszeć najczęściej. Oczywiście, to ile przeznaczysz na ten cel – zależy tylko od Ciebie. Jednak chcę uzmysłowić pewną rzecz, szczególnie niewielkim firmom, z mniejszym budżetem na cele marketingowe. Video marketing wcale nie musi być kosztowny. Obawiasz się o sprzęt? Dzięki współczesnej technologii większość smartfonów posiada kamerę, która umożliwia nagrywanie materiałów w jakości HD. Jeżeli będziesz miał dobry pomysł – na sam początek, zwykły telefon komórkowy będzie opcją wystarczającą.  Nie musisz kupować sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych. Zobacz sam, jak fantastyczną jakość nagrania możesz uzyskać za pomocą smartfona, którego cena nie przekracza 800 zł:

Udostępnianie treści? Video w internecie możesz umieścić w serwisach, które są zupełnie wolne od opłat (YouTube, Facebook, DailyMotion, itp.). Co więcej, portale te są bardzo popularne i mogą pochwalić się fantastycznymi statystykami odwiedzin. Sam YouTube posiada ponad 1,3 mld użytkowników, a każdego dnia na całym świecie jest oglądanych prawie 5 mld filmów! Jeżeli dobrze się za to zabierzesz, skuteczna reklama w internecie wcale nie musi być kosztowna. Szerzej o udostępnianiu treści video i skutecznego docierania do odbiorcy możesz przeczytać tutaj.

MIT 3: Jestem znany – nie muszę się reklamować

Jest bardzo prawdopodobne, że Twoja firma funkcjonuje świetnie, może pochwalić się fantastycznymi obrotami, miażdżąc przy tym konkurencję. Niezmiernie cieszę się z tego, że Ci się powodzi. Jednak… Nie oznacza to, że nie musisz korzystać z możliwości promocji. Pomyśl o tak potężnych firmach, jak McDonald’s, Red Bull czy Coca Cola – u nich działania video marketingowe są na porzątku dziennym. Nie wiesz, co czeka Cię za kilka lat, a video marketing umożliwia generowanie długoterminowych pozytywów. No to co? Nadal myślisz, że nie warto promować swojej marki? A skoro już mowa o Coca-Coli, zobacz, jak fantastycznie to robi. Skoro się uczyć, to od najlepszych:

MIT 4: Video to tylko chwilowy trend

Video jedynie chwilowym trendem? Nie zanosi się na to – w żadnym wypadku. Co więcej, z każdym dniem, treść video jeszcze bardziej rośnie w siłę. Odbiorca chce oglądać – to sprawia mu przyjemność. Szacuje się, że w 2017 roku aż 74% ruchu w sieci będzie pochodziło z materiałów video. OFFON Agency w szeregu swoich badań, postawiła bardzo jasną i wyraźną tezę, stwierdzając, że ignorowanie video jest marketingowym strzałem w kolano. Co więcej, ich raport z czerwca 2016 roku, wskazuje, że działania video prowadzone w internecie są najskuteczniejsze. 193 ankietowanych, którzy w ostatnich dwóch latach aktywnie korzystali z internetowych działań video marketingowych, ocenili ich skuteczność na 89,64%. Po co więc rezygnować z czegoś, co daje tak świetne efekty? Tym bardziej, że to właśnie video marketing na przestrzeni ostatnich lat, odnotował największy wzrost zainteresowania (aż o 19,5 punktu procentowego). Jak widzisz – video z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularne.

MIT 5:  Nie mam czasu, aby nagrywać materiały video

Zdaję sobie sprawę z faktu, że żyjemy w epoce ciągłego niedoczasu i terminów „na wczoraj”. W takiej sytuacji wygospodarowanie większej ilości czasu, która będzie Ci potrzebna, zwłaszcza na początku Twojej przygody z video marketingiem, może być problematyczna. Nie powinno być to jednak wymówką dla całkowitego zrezygnowania z działań video marketingowych. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić na początku, to ułożenie planu działań. Usiądź spokojnie i stwórz listę kroków, które chcesz podjąć. Dobre rozplanowanie pozwoli Ci spojrzeć obiektywnie na to, jakim czasem dysponujesz i ile możesz go poświęcić na video marketing. Konkretna strategia zdecydowanie ułatwi Ci późniejsze działania i pozwoli zoptymalizować czas. Nawet jeżeli początkowo będą to „małe kroczki” – nic nie szkodzi. Najważniejsze, abyś trzymał się planu i konsekwentnie go realizował.

Jeżeli dysponujesz minimalną ilością wolnego czasu, zdecyduj się na takie formy video, które są względnie mało czasochłonne. Może być to np. webinar z wykorzystaniem Facebooka. Uruchomienie takiej transmisji na żywo jest bardzo proste. Poza merytorycznym przygotowaniem – możesz w zasadzie zrobić to „od ręki”. To kwestia kilku kliknięć. Szerzej o wszystkich formach video pisaliśmy w tym artykule.

Jeżeli pomimo wszystko sam nie potrafisz sam się tym zająć lub po prostu nie masz czasu, zleć to profesjonalistom z branży video marketingu. Jasno zdefiniuj swoje kryteria: przedstaw oczekiwania, potrzeby czy rezultaty jakie chcesz osiągnąć. Tutaj przykładem może być doodle video, które jest świetnym sposobem na promocję przedsiębiorstwa, usługi lub produktu. Przykładowe doodle video możesz zobaczyć poniżej:

Fantastycznie! Bardzo sprawnie rozprawiliśmy się z pięcioma najpopularniejszymi mitami, które towarzyszą video marketingowi. Jeżeli miałeś jakiekolwiek wątpliwości związane z marketingiem video, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, znikną one całkowicie. A może masz poczucie, że coś ważnego pominąłem? Jeżeli tak, albo jeżeli po prostu chcesz się czymś podzielić – napisz o tym w komentarzu!

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816