Chyba wszyscy przedsiębiorcy chcą efektywnie prowadzić oraz rozwijać swoją firmę. Dlatego prędzej czy później, powinni skorzystać z pewnego narzędzia, które umożliwi im skuteczne promowanie swojego przedsiębiorstwa, produktów lub usług.

Tym narzędziem jest reklama video w Internecie. Ściślej ujmując, pokażę, dlaczego video marketing jest lepszym sposobem promocji, niż reklama telewizyjna.

Reklama telewizyjna – z pewnością, oglądając telewizję, natykasz się na nią co chwilę. Być może, jako przedsiębiorca, nawet skorzystałeś z tej możliwości i reklamowałeś swój produkt w telewizji. Trzeba przyznać, że z pewnością telewizyjny spot reklamowy jest bardzo popularny, ale czy aż tak bardzo efektywny? Moim zdaniem – nie! Spójrz, reklamę w telewizji widzą przypadkowi ludzie, a jej koszt jest bardzo wysoki. Dziś możemy nasz budżet promocyjny wykorzystać dużo efektywniej.

Reklama jest kojarzona z nachalnością, dobre video on-line – nie

Czy ludzie lubią reklamy? Wydaje się, że NIE! Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej. CBOS przebadało 989 respondentów, zadając im pytanie: „Ogólnie rzecz biorąc, jaki jest Pana/Pani stosunek do reklam?”. Wyniki były jednoznaczne. Aż 86% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi reklam, a tylko co ósma osoba (13%) zadeklarowała, że ma do nich pozytywny stosunek. Dlaczego tak się dzieje? Reklamy przerywają transmisję meczu czy oglądanie ulubionego serialu, przedstawiając rzeczy, którymi najczęściej nie jesteśmy zainteresowani. Reakcja jest prosta – w czasie reklamy zmieniamy kanał, albo idziemy do kuchni zaparzyć sobie herbatę lub zrobić coś do zjedzenia. Podobnie to wygląda w Internecie. Kiedy ostatnio oglądając coś na YouTube pojawiła się Tobie reklama i tylko czekałeś aż zegar wyświetli „0”, a Ty będziesz mógł obejrzeć to co chciałeś?

Dlatego m.in. targetowanie czyni Internet tak potężnym medium. Dzięki odpowiedniemu targetowaniu możemy z naszymi reklamami docierać do osób zainteresowanych naszymi produktami lub usługami.

W Internecie mamy unikatową możliwość tworzyć kampanie oparte o dawanie odbiorcom konkretnej wartości. Możemy w ten sposób tworzyć formy video marketingu nastawione na interakcję oraz budowanie relacji z odbiorcami. Co długofalowo da lepszy efekt niż emitowanie kolejnej reklamy, która ma na celu tylko i wyłącznie wymuszenie zakupu. Takie materiały nie są utożsamiane z czymś nachalnym, gdyż konsument nie jest w żaden sposób zmuszany do oglądania takich treści.

Do interesujących wniosków doszła OFFON Agency, której badanie pokazało, że w porównaniu do 2015 roku, to video marketing w sieci, odnotował najbardziej spektakularny wzrost zainteresowania, aż o 19,5 punktów procentowych!

Reklama telewizyjna jest zdecydowanie bardziej kosztowna

Nie da się ukryć, że koszty to ważny aspekt dla każdego przedsiębiorcy. Niezwykle istotne są efekty i skuteczność promocji, ale również finanse, które musisz przeznaczyć na ten cel. Jak pewnie się domyślasz koszt reklamy w telewizji nie należy do zbyt niskich. Emisja trzydziestosekundowego spotu reklamowego waha się w granicach od 3 tysięcy do nawet 75 tysięcy złotych! Cena uzależniona jest od stacji oraz pory emisji. Najniższą cenę mają spoty wyświetlane w bardzo wczesnych lub późnych porach, w trakcie emisji powtórkowych. Nie zapominaj – do opłat za emisję, musisz jeszcze doliczyć koszt produkcji swojego materiału.

Zupełnie inaczej jest w przypadku video w Internecie. Tutaj już do stworzenia dobrego video, wystarczy smartfon z przyzwoitą kamerą, mikrofon, statyw oraz podstawowe umiejętności montażu. Nie trzeba od razu porywać się na super profesjonalny sprzęt, gdyż za pomocą przyzwoitego telefonu, aparatu czy kamery, także stworzysz video dobrej jakości. Jednak co najważniejsze, za publikację swojego video w Internecie, nie musisz płacić absolutnie nic. Portale społecznościowe typu YouTube, Dailymotion czy Facebook, oferują możliwość umieszczania video – zupełnie za darmo. Co więcej, nie potrzebujesz ograniczać się do krótkich trzydziestu sekund, w obawie o zbyt wysoki koszt.

Video w Internecie daje większe pole do popisu, niż reklama telewizyjna

Nie da się ukryć, że reklama telewizyjna narzuca pewien schemat, nie dając zbyt dużej okazji do wykazania się kreatywnością. Zresztą, jak już wcześniej zaznaczałem, spot reklamowy trwa zazwyczaj około trzydziestu sekund. Odpowiedz sobie sam, jak wiele można przekazać w tak krótkim czasie? Video on-line nie narzuca Ci tych ograniczeń. Mało tego, pozwala na bardzo dużą różnorodność pod względem form video! Możesz stworzyć m. in.: video prezentujące Twój produkt/firmę, animację, nagrać opinię swoich klientów oraz wiele, wiele innych. Każdy przedsiębiorca znajdzie dla siebie odpowiedni sposób promocji poprzez video, a co najważniejsze – żaden z klientów nie będzie tego utożsamiał z nachalną reklamą.

Video on-line umożliwia bezpośrednią interakcję z odbiorcami

Niesamowicie istotny element w każdych działaniach marketingowych, to interakcja oraz budowanie relacji z Twoimi odbiorcami. Wyobraź sobie, że po obejrzeniu spotu reklamowego, klient może mieć ochotę od razu się z Tobą skontaktować lub od razu przejść na Twoją stronę. W przypadku reklamy telewizyjnej – nie ma możliwości kliknąć w link, czy zostawić komentarz! Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie sprawia, że możesz stracić wielu potencjalnych klientów, którzy byli gotowi na skorzystanie z Twojej usługi/produktu.

Natomiast w sieci, gdy Twój klient obejrzał video i ma ochotę o coś zapytać, nic nie stoi na przeszkodzie! Serwisy, w których będziesz udostępniał swój kontent, posiadają przecież opcję komentowania oraz oceniania (np. YouTube, Facebook czy Twitter). W każdym momencie jest możliwość nawiązania konwersacji. Co więcej, takie podejście wzmaga Twoją autentyczność i nie stawia Cię w pozycji anonimowej firmy.

Video jest dla każdego

Istnieją branże, które mają prawny zakaz reklamowania swoich usług. Należą do nich m.in. zawody prawnicze (prawnik, adwokat, radca prawny, itp.), lekarze czy doradcy podatkowi. Z tego też powodu, w telewizji nie spotkasz reklam osób z tych profesjami. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby tacy przedsiębiorcy skorzystali z video. Owszem, nadal muszą pamiętać o tym, aby nie reklamować swojej działalności i przeprowadzać wszystko zgodnie z prawem. Mogą jednak korzystać z takich form video marketingu, które nie są stricte reklamą, a mają niezwykle pozytywny wpływ na kreowanie marki. Dla przykładu, kancelaria prawna może uruchomić serię filmów, w których skupi się na wyjaśnianiu jakichś kwestii dotyczących kodeksu cywilnego czy odpowiadać na pytania widzów. Takie zabiegi, z pewnością wpłyną pozytywnie na wizerunek firmy, a na dodatek będą w zgodzie z prawnym aspektem reklamy.

Mam nadzieję, że ten artykuł zainspirował Cię do stworzenia swojego pierwszego video, które będzie promowało Twoją firmę. Jeśli tak się stało, wypatruj kolejnych artykułów, w których pokażemy Ci jak zacząć swoją przygodę z video marketingiem.

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816