Prowadzisz szkolenia, warsztaty lub występujesz na konferencjach? To bardzo dobrze, będzie Ci łatwiej wykorzystać video marketing do promocji swojej działalności. Tym bardziej, że działając w branży, która liczy 20 tys. przedsiębiorstw wyłącznie w Polsce, warto się na tym tle wyróżnić. Video pozwala Twoim potencjalnym klientom, poznać Ciebie jako eksperta, zobaczyć Twój warsztat trenerski i ocenić czy Twoje flow im odpowiada.

Jak wspomniałem, jako osoba występująca publicznie, będziesz miał nieco łatwiej, bo część narzędzi, z których korzystasz w swojej pracy, będzie miała zastosowanie przy tworzeniu video.

Po pierwsze: musisz znać swoją widownię.

Dokładnie jak w przypadku szkoleń, musisz znać swoją widownię, musisz wiedzieć z jakimi problemami się borykają i na jakie pytania szukają odpowiedzi. Więc zanim zaczniesz, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Kto jest Twoim odbiorcą, i jak Twój kontent może być bardziej dopasowany do tej grupy? Czy 100% Twoich klientów będzie zainteresowana Twoimi video?
  • Z jakimi nieuświadomionymi problemami mogą się zmagać?
  • Dlaczego Twoje video powinni obejrzeć w pierwszej kolejności?

Następnie, do video marketingu, potrzebujesz: 

  • planu, 
  • pomysłu jak zaangażować widzów, 
  • mówić w zrozumiały sposób
  • zabrać swoich widzów w emocjonalną podróż, 
  • odpowiednio zarządzać ciszą.

To rzeczy, które są Ci doskonale znane i które dają Ci olbrzymią przewagę nad osobami, które ich nie znają. Jednak czy większość Twoich konkurentów też ich nie zna? Jak w takim razie się wyróżnić? Oto kroki, które Ci pomogą:

  1. Niech Twój marketing będzie spójny.
    W tym celu wykonaj audyt – warto to robić przed wszystkimi większymi akcjami, kluczowymi z punktu widzenia strategii. Pozwoli to nam zmaksymalizować efekty kampanii, bo nasz przekaz będzie spójny. Zbierz wszystkie swoje materiały pisane takie jak artykuły, książki, pomysły – zarówno te opublikowane, jak i dopiero zaplanowane. Zbierz też materiały drukowane. Gdy już to wszystko masz upewnij się, że wszystkie umieszczone na nich informacje są prawidłowe i aktualne, że wiesz gdzie masz wersje edytowalne wszystkich tych rzeczy. Sprawdź też czy używasz tych samych fontów, schematów kolorystycznych i tego samego logo. Zrób to samo ze swoją stroną internetową. Upewnij się też, że wersja na urządzenia mobilne wyświetla się w prawidłowy sposób. Przejrzyj też materiały w swoich Social Mediach.
  2. Ustal cel w oparciu o strategię.
    Wszystkie Twoje działania powinny wynikać ze strategii Twojego przedsiębiorstwa, a działania on-line powinny być zintegrowane z działaniami off-line. W ten sposób unikniesz przypadkowości i mało efektywnych działań, nie wspierających strategicznych celów. Dzięki integralności uzyskasz zdecydowanie lepszy efekt mniejszymi nakładami. Zastanów się nad tym jak często chcesz publikować w ciągu pierwszego roku, ile w drugim i trzecim roku, a ile w następnych latach. Ustal też jakich efektów oczekujesz po tych działaniach. Mając to ustalone możesz ustalić wskaźniki (KPI), które powinieneś obserwować, aby wiedzieć czy Twoje działania zmierzają w dobrym kierunku. Tutaj niezbędne będą różne narzędzia analityczne.
  3. Zaplanuj kampanię video marketingową.
    Kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę planując swoją kampanię:
    1. Spisz sobie tekst wraz z opisem scen.
      Ważne, abyś wziął pod uwagę, że 60 sekund tekstu mówionego w języku polskim to mniej więcej 120 – 140 słów.
    2. Poszukaj swojego formatu wypowiedzi.
      Masz bardzo szerokie spektrum do wyboru – na charakter Twojego video wpływa zarówno miejsce nagrań (biuro, plener, studio nagraniowe itd.), jak i sposób, w jaki przekazujesz wiedzę. Możesz zapraszać innych ekspertów do wywiadów, możesz prowadzić vloga, na którym poza wiedzą będziesz się dzielić również scenami z Twojego życia, czy zdecydować się na video poradnikowe, w którym skupiasz się po prostu na przekazaniu konkretnej wiedzy.
    3. Dla lepszego efektu weź profesjonalnego „videomakera”.
      Jest kilka typów „videomakerów”, m.in. operatorzy, którzy świetnie technicznie obsługują kamerę – nagrają Ci świetny obraz, ale nie pomogą w niczym więcej. Są też osoby/firmy, które znają się na video bardziej kompleksowo i oprócz strony technicznej, koncentrują się bardziej na prowadzeniu narracji i celu jaki chcesz osiągnąć dzięki video.
    4. Ustal budżet.
      Bez tego nie zaczynaj. Z góry określony budżet, najlepiej skonsultowany z osobą, która ma doświadczenie, pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której będziesz musiał zaprzestać swoich działań video marketingowych, bo nie będzie na nie środków, lub będziesz nerwowo je organizował.
    5. Ustal limit czasu.
      Zastanów się ile czasu możesz i chcesz przeznaczyć na te działania. Opracowanie czterech 3-5 min. odcinków to ok. 6-8 godzin pracy przy nagraniu i montażu,  przy niezbyt skomplikowanych odcinkach i dla osoby, która ma już nieco doświadczenia w tym temacie. Poza tym musisz też zaplanować czas na przygotowanie się, a następnie publikację i promocję tych materiałów w Social Mediach. Tutaj z pomocą przychodzą agencje video marketingowe, czy agencje Social Media, ale również narzędzia do planowania postów, jak np. Hootsuite. Jest to dodatkowa pozycja w budżecie, jednak ta inwestycja pozwoli Ci zaoszczędzić niepotrzebnych frustracji oraz Twój czas.

Patrząc na obecne trendy pytanie “czy” w kontekście video marketingu już dawno przestało być aktualne, zastąpiło go pytanie “jak” – jak zrealizować swój video marketing? Jaki format pozwoli mi się najbardziej wyróżnić? Jeżeli też się nad tym zastanawiasz – daj znać, chętnie pomyślimy razem.

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816