Badania pokazują, że ludzie obecnie wolą oglądać i słuchać niż czytać. Jest to dobra informacja, bo dzięki video możemy nasze treści przekazać lepiej, oddziałując na więcej zmysłów. Warto też zaznaczyć, że treści video są lepiej zapamiętywane i chętniej udostępniane dalej.

Video rekrutacyjne

Jakie to ma zastosowanie w HR? Przecież tylko nieliczne firmy stać na reklamę telewizyjną, a co dopiero na spot rekrutacyjny emitowany w TV. Otóż, nie odkryję przed Tobą Ameryki jeśli powiem, że video świetnie sprawdza się w Internecie, a video rekrutacyjne możesz umieścić na stronie www lub w Social Mediach. Od jakiegoś czasu mamy rynek pracownika, przez co coraz ciężej jest o dobrych ludzi do pracy. Ogłoszenie w formie video pozwoli naszej firmie wybić się w gąszczu standardowych, pisemnych ogłoszeń i przyciągnąć uwagę potencjalnych pracowników. Dodatkowo dzięki video budujemy obraz firmy nowoczesnej, nadążającej za najnowszymi trendami, w której chce się pracować. Pomoże to przyciągnąć najlepszych kandydatów z rynku. Dobrze stworzone video będzie też chętnie przesyłane dalej, przez co liczba aplikacji będzie większa, a Ty będziesz miał szerszy wybór kandydatów.

Są branże, w których video jako narzędzie employer brandingowe na dobre się zadomowiło. W większości są to branże o wysokiej konkurencyjności i dużym popycie na nowych pracowników, jak np. branża IT. Takie video może też pełnić rolę filmu wizerunkowego, co niewątpliwie ucieszy dział marketingu. Zwłaszcza w firmach produkcyjnych video pokazujące sprzęt i technologie, które wykorzystujemy można skierować zarówno do potencjalnych pracowników, jak i klientów. Np. w branży drukarskiej duzi klienci często przyjeżdżają zobaczyć jak wygląda park maszynowy oraz styl pracy, aby upewnić się, że dana drukarnia jest godnym zaufania partnerem i podoła naszemu zamówieniu. Można zaoszczędzić klientowi czasu przygotowując video, co dodatkowo pokaże, że nasze przedsiębiorstwo jest firmą nowoczesną.

Jednak rekrutacja to nie jedyne pole gdzie zastosowanie video przyniesie korzyści. Drugim bardzo szerokim polem zastosowania jest edukacja pracowników oraz podwykonawców.

Video w e-learningu

W przypadku e-learningu możemy brać udział w szkoleniu z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu. Nie musi to być nawet dom czy praca, może to być np. biblioteka.
Dzięki temu koszty uczestnika sprowadzają się do zapłaty za wzięcie udziału w szkoleniu i dostępu do Internetu. „

– Piotr Majewski (pionier e-learningu w Polsce, twórca platformy e-learningowej Ekademia.pl)

E-learning pozwala zaoszczędzić na kosztach logistycznych, takich jak nocleg czy transport, ale daje również ogromną oszczędność czasu. Video pozwala na lepsze przyswajanie wiedzy niż wyłączenie czytanie tekstu, a w momencie gdy coś byłoby dla nas niezrozumiałe, zawsze możemy cofnąć nagranie i powtórzyć sobie dane zagadnienie.

Dzięki technologi wirtualnej rzeczywistości możemy prowadzić bardzo skuteczne treningi stanowiskowe, podczas których pracownik może zapoznać się z całym swoim miejscem pracy w zbliżonych do rzeczywistości warunkach. Możemy też do naszych video dodać element interakcji, aby zachęcić pracowników do podejmowania określonych akcji, wyboru ścieżki, czy odpowiedzi na pytania już w trakcie oglądania materiału. Takie video interaktywne może bardzo pozytywnie wpłynąć na efekt końcowy, jakim jest procent zapamiętanych informacji.

Infokioski

infokiosk

Dobrym rozwiązaniem jest również udostępnienie takich video edukacyjnych w ważnych miejscach naszego zakładu pracy w formie infokiosków. Zdarza się, że w zakładzie pracy do zadań, które są wykonywane rzadko, wynajmuje się podwykonawców, których należy wdrożyć w specyfikę naszego zakładu. Coraz częściej wykorzystuje się do tego infokioski. Wynika to z kilku konkretnych korzyści, jakie niosą:

  • możemy je umieścić w miejscu najbardziej odpowiednim dla danego zadania,
  • mamy możliwość wydruku np. potwierdzenia odbycia szkolenia BHP niezbędnego do wykonania danego zadania,
  • nie musimy angażować dodatkowych osób do poprowadzenia szkolenia.

Jak widzisz video może naprawdę usprawnić wiele procesów jakimi zajmuje się dział HR na co dzień.

Kontakt

+48 503 026 596
kontakt@doodlewolf.pl

Doodle Wolf jest częścią
Bergo sp. z o.o.
ul. Wyczółkowskiego 6
65-140 Zielona Góra

NIP 929 186 30 11
KRS 0000535114
REGON 360386816